ABD Piyasaları Tatilden Risk İştahı Zayıf Çıkıyor

ABD’de Martin Luther King günü nedeniyle piyasalar yeni haftaya kapalı başladı. ABD ve Çin arasında sağlanan anlaşma sonrasında risk iştahı yüksek seyrederken, bugün Çin’den gelen bir virüs salgını haberi piyasalardaki risk iştahının zayıflamasına yol açtı. Çin’de ortaya çıkan virüs zatürreye benzetilirken, “gizemli hastalık” adı verilen bu salgın  4 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Bu gelişme Asya piyasalarında ciddi değer kaybına yol açarkeni ABD piyasalarının da yeni güne satıcılı bir şekilde başlangıç yaptığını görüyoruz. 

Diğer taraftan Japonya Merkez Bankası toplantısında politika faizi değiştirilmezken, varlık alım progamı sabit bırakıldı. Ancak 2020 yılı büyüme beklentilerinin yukarı yönlü revize edilmesi ile piyasalardaki risk iştahı bir miktar toparlanmıştı. Bugün ise ABD Başkanı Trump’ın Davos Zirvesi kapsamında Dünya Ekonomik Forumu’nda gerçekleştirdiği açıklamalar piyasalara damgasını vurdu. Trump, ikinci aşama anlaşması için görüşmelerin kısa bir süre içerisinde başlayacağına değinirken, son ticaret anlaşmasının 21. Yüzyıl için önemli bir modeli temsil ettiğine dikkat çekti. Trump ayrıca Çin’e uygulanan gümrük tarifelerinin ikinci aşama anlaşması sağlanana dek korunacağını belirtirken, Çin ile ilişkilerin asla bu kadar iyi olmadığına ilişkin açıklamada bulundu. ABD Başkanı Trump kötümserliği arkasında bıraktığının altını çizerken, ABD’de ekonominin beklenmedik bir hızda büyüdüğüne dikkat çekti. Ayrıca Fed’e yönelik eleştirilerini yineleyen Trump, faizlerin hızlı bir şekilde yükseltildiğini ancak düşürülürken aynı temponun söz konusu olmadığını belirtti. Bu açıklamaların pozitif seyri endekslerdeki satış baskısını bir miktar sınırlayabilir.

Dow Jones endeksinin fiyatlamalarına bakacak olursak, rekor üzerine rekor denemeleri içerisinde yer alan endeksin 29.345 seviyesi çevresinde fiyatlamalarını sürdürdüğü görülüyor. Son günkü işlem seansında temel maddeler sektöründe yaşanan artışın desteğiyle yükselişlerine hız kazandıran endeksin bir miktar Boeing hisselerinde yaşanan geri çekilmeden olumsuz yönde etkilendiği söylenebilir. Ancak bugün itibariyle Çin’de gündeme gelen SARS salgının etkisini endeksin 29.000 seviyesi üzerindeki görünümünü korumasına bağlı olarak takip ediyoruz. Bu seviye üzeri görünüm ile beraber endeskte tekrardan yükseliş eğiliminin arttığını görebiliriz. Bu bağlamda 30.000 direnci önemli bir kırılım noktası olarak öncelikli olarak izleniyor. Aşağıda ise olası bir 29.000 seviyesi altı kapanış hareketinde endeksin 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 28.340 desteği düşüşlerin devamı açısından belirleyici rol oynayabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>