Gram Altın’da 300,00 Seviyesi Aşılacak Mı?

Yeni haftaya değer kazanımı içerisinde giren Dolar varlıkları nedeniyle kurda oluşan yükseliş eğilimi Gram Altın’da da alım potansiyelinin artmasına yol açtı. ABD’de açıklanan verilerin olumlu seyri ve açıklanan bilançoların olumlu seyri ile piyasalardaki risk iştahı yüksek seyrediyor. Böylece Altın fiyatlarındaki yükselişlerin bir miktar hız kestiği söylenebilir. Dolar tarafı güçlü aynı zamanda ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki toparlanma hareketinin değerli metalde bir miktar geri çekilme ivmesi yarattığı görülmekte. Ancak bu etki sınırlı iken bu sabah itibariyle Dolar/TL fiyatlamalarında 5,90 seviyesi üzeri görünümün korunduğu görülmekte.
Dolar/TL’de Dolar endeksinin yükseliş eğilimi etkili olurken, Türk Lirası’nın TCMB toplantısında 75 baz puan faiz indirim kararı alınmasının akabinde pozitif görüntüsünü arttırdığı görülmekte. Ayrıca CDS rakamında meydana gelen geri çekilme Türk Lirasını diğer gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde avantajlı duruma getiriyor. Berlin’de dün Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla düzelenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ının da katılım gerçekleştirdiği konferansta Almanya Başbakanı Merkel, kapsamlı bir plan konusunda anlaşıldığını ve Libya’da ateşkesin sağlanması konusunda çaba gösterildiğine dikkat çekti. Bu gelişmeler gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde bir miktar tansiyonu arttırırken, bugün ABD’de piyasalar Martin Luther King günü nedeniyle kapalı. Bu gelişmelerin akabinde 5,92 seviyesine yönelik hafif yukarı yönlü ataklar içerisinde yer alan kurda bu seviye üzeri kapanışlar alım potansiyelinin artmasına yol açabilir.
Küresel ekonomilerdeki olumlu havanın artmasına bağlı olarak artan risk iştahının etkisi Ons Altın fiyatlarında sınırlı oranda hissediliyor diyebiliriz. Geçtiğimiz haftalarda alım potansiyeline hız kazandıran değerli metalin 1560 seviyesi çevresinde fiyatlamalarını sürdürmesi Gram Altın fiyatları açısından pozitif. Bugün ise Uluslararası Para Fonu (IMF)’nun 2020 yılına ilişkin küresel büyüme tahminini yüzde 3,4’ten yüzde 3,3 seviyesine düşürmesinin piyasalardaki risk iştahını hafif de olsa bir miktar bozucu yönde etki etmesi beklenebilir.
Gram Altın’da 295,00 seviyesinin aşılması ile yükselişlerin kademeli olarak 300,00 ve 305,00 dolar seviyelerini test etmesi beklenebilir. Özellikle 305,00 direnci ile Gram Altın’da yeni bir rekor tazeleme hareketi gerçekleşebilir. Ancak daha önce dönüşlerin geldiği 290,00 desteğinin aşağı yönlü bir miktar zorlanması durumunda ise düşüşleri 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 285,00 desteği çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>