Dolar/TL’de 5,90 Seviyesi Üzerine Yerleşme Çabası Dikkat Çekiyor

ABD ve Çin arasında ilk faz anlaşmasının imzalanmasıyla ile artan olumlu haftanın endeksler üzerindeki toparlanma eğilimini tetiklemeye devam ettiği görülüyor. ABD borsalarında rekor seviyeler elde edilirken, Dolar tarafı haftayı yükseliş eğilimi ile kapadı. Dolar tarafındaki pozitif hareket ABD’de artan perakende satışlar verisi sonrasında yaşanırken, Philadelphia Fed imalat endeksi Ocak ayında 2,4’ten 17’ye çıkarak Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesini test etti. Ayrıca ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 204 bin kişi ile 50 yılın en düşük seviyeleri üzerindeki seyrini sürdürdü. Bugün, ABD piyasaları Martin Luther King Günü nedeniyle kapalı olacak. Bu nedenle gün içerisinde kur fiyatlamaları bir miktar sakin bir görünüm sergileyebilir. 

Yurtiçi tarafta ise, geçtiğimiz hafta TCMB tarafından politika faizi 75 baz puan çevresinde indirilirken, bu gelişme sonrasında Türk Lirası varlıkları değer kazandı. Açıklanan metinde enflasyon görünümündeki iyileşmeye dikkat çekilirken, ülke risk primindeki gerilemenin etkisiyle faizlerde istenen manevra alanının oluştuğu belirtildi. Piyasaların TCMB’den beklentisi 50-100 baz puan arasında bir faiz indirimi yönündeydi. Faiz kararı sonrasında Dolar/TL tarafında 5,88 seviyesinden 5,85 seviyesine geriledi. Yeni haftada ise 5,90 seviyesine yönelik ataklar içerisinde yer alan kurda bir miktar güçlenen Dolar etkisi hissediliyor diyebiliriz. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin geneli Dolar’a karşı satıcılı bir görünüm içerisinde yer alırken, Türk Lirası’nın nispeten kararlı duruşunu sürdürdüğü söylenebilir. Türk Lirası’ndaki bu duruşun bir miktar Türkiye risk primi yani CDS rakamının 243 seviyesine gerilemesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. 

Dolar/TL’nin teknik görünümüne bakacak olursak, 5,90 seviyesi üzerine yerleşmekte başarılı olması durumunda kurun yukarı yönlü eğilimine hız kazandırması beklenebilir. Bu seviye üzerinde ilk direnç noktası olarak 5,9330 seviyesi güncelliğini korurken, kurda özellikle psikolojik 6,00 direnci ile beraber yeni bir yukarı yönlü trend eğilimi oluşabilir. 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 5,86 seviyesi üzerinde fiyatlanan kurda aşağı yönlü hareketlerin yoğunlaşmasına bağlı olarak ise 5,85 desteğini öncelikli olarak izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>