GBPUSD’da 1,30 Stresi Sürüyor

İngiltere’de Aralık ayı Perakende satışlar yüzde 0,5 artış beklentisinin aksine yüzde 0,6 oranında daralma göstermesiyle ekonomiye dair negatif bir tablo çizdi. Bu veri sonrasında hafif toparlanma eğilimi içerisinde yer alan Sterlin varlıklarında tekrardan 1,30 seviyesine yönelik aşağı yönlü ataklar oluştu. İngiltere piyasaları yeni haftaya oldukça olumsuz bir veri seti ile başlamıştı. Geçtiğimiz hafta BOE tarafından arttırılan faiz indirim beklentilerinin de parite fiyatlamaları üzerinde etkisi hissedildi. Ancak Brexit’e yönelik gelişmelerin bir miktar ılımlı seyretmesi ile paritedeki düşüş potansiyelinin sınırlı kaldığı söylenebilir. Özellikle Avam Kamarası tarafından resmi bir şekilde onaylanan Brexit yasa tasarısının şimdi de Lordlar Kamarası’nda oylanması bekleniyor. Bu belirsizlik durumunun da Sterlin tarafındaki yükseliş ihtimalini bir miktar zayıflattığı söylenebilir. Brexit’in resmiyete dökülmesi ile beraber 11 ay içerisinde tüm sürecin tamamlanması bekleniyor. Ancak Avrupa Birliği yetkilileri bu süreyi yeterli bulmazken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın kararlı tavrı piyasa beklentisinin artmasına yol açıyor. Ayrıca Avrupa Birliği’nin ikili arasında yaşanacak olası bir anlaşmazlık durumunda İngiltere tarafının daha dezavantajlı konumda yer alacağını dile getiren ibareler kullanmasınında dikkat çeken gelişmeler arasında yer aldığı görülmekte. 

ABD ekonomisine bakacak olursak, bu hafta bilanço sezonu girmekle beraber aynı zamanda olumlu veriler ışığında güçlü duruşunu sürdüren bir Dolar para birimi mevcut. Dolar tarafının yaratmış olduğu baskı ile paritede bir türlü 1,3250 seviyesine yönelik ataklar başarılı olamadı. Ancak kısa vadeli bir yükselen kanal formasyonu içerisinde yer alan GBPUSD’de 1,30 seviyesi üzeri görünümün korunması önemli. Bu seviye hem 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi hem de güçlü bir destek konumunda yer alıyor. Bu seviye ile beraber paritede bir süredir korunan yukarı yönlü trend eğilimi bozulabilir ve 1,2750 desteğine yönelik ataklar görebiliriz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>