EURUSD 1,1160’ı Aşmakta Zorlanıyor

ABD’de başlayan bilanço sezonu ile beraber banka karlarında görülen karların etkisiyle endekslerdeki olumlu seyrin korunduğu görülüyor. Ayrıca dün ABD’de açıklanan perakende satışların yüzde 0,3 ile beklentilere paralel seviyede gerçekleştiğini görüyoruz. Philadelphia Fed İmalat Endeksi’nin ise Ocak ayında 17,0 ile tahminlerin oldukça üzerinde artış gösterdiği görülmekte. Böylece Dolar varlıklarında meydana gelen primlenmenin paritede bir türlü 1,1160 seviyesi üzeri fiyatlamayı olanaklı kılmadığı görülmekte. Haftalık işsizlik maaşı başvurularının da 204 bin seviyesine gerilemesi ile ABD ekonomisi görüntüsü bir miktar pozitif seyrediyor. Diğer taraftan ABD ve Çin arasında imzalanan ilk aşama anlaşması ve ikinci aşama anlaşmasının yapılacağına ilişkin yakılan yeşil ışık küresel risk iştahını canlı tutan bir diğer önemli gelişme arasında yer alıyor. 

Bu sabah ayrıca Çin’den gelen olumlu makroekonomik veriler ışığında küresel ekonomilerin 2020 yılına bir miktar toparlanma çabası içerisine girdiği kesinleşti. Çin ekonomisi 2019 yılında yüzde 6,1 ile 30 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmesine rağmen sanayi üretimi Aralık ayında yüzde 6,9 ile beklentilerin çok üzerinde geldi. Bugün de ABD tarafında sanayi üretimi ve inşaat sektörüne ilişkin veriler takip edilecek. 

Euro Bölgesi tarafına bakacak olursak, ECB Başkanı Lagarde’nin dün ilk kez başkanlık ettiği Aralık ayı ECB toplantısına ilişkin tutanaklarda bir önceki toplantıya oranla fikir ayrılıklarının bir miktar azaldığı görülmekte. Tutanakların detayında üyeler ekonomik görünüme ilişkin iyimser beklentilerini korurken, Ekim ayından beri Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin verilerin zayıf seyrine dikkat çekildi. Ekonominin dengeleneceğine ilişkin beklentilerin korunduğunu belirten üyeler, ayrıca enflasyonun genelde düşük kaldığını ve uygulanan politika tedbirlerinin yan etkileri konusunda dikkatli olunması konusuna dikkat çektiler. Euro tarafı genel hatlarıyla bir miktar zayıf, Dolar’ın avantajını koruması ile de paritede fiyatların 1,1100-1,1160 dar bandı içerisindeki seyrini koruduğu görülmekte. 

EURUSD paritesinde 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,1160 direnci geçilmeden kalıcı yükselişten söz etmek zor görünüyor. Ancak bu seviyenin aşılması ile paritede 1,12 ve üzeri seviyelere yönelik ataklar sıklaşabilir. Aksi senaryoda ise Dolar baskısı ile paritenin geri çekilme potansiyeline hız kazandırması durumunu 50 ve 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesine denk düşen 1,1110 desteği çerçevesince takip ediyoruz. 1,11 desteği altı kapanışlarda ise paritenin bir süredir koruduğu yukarı yönlü trend eğilimini bozduğunu görebiliriz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>