GBPTRY’de TCMB Etkisi

Haftanın ilk işlem gününde İngiltere’de sanayi ve imalat görünümü oldukça zayıf seyrederken, ekonomi beklenmedik bir şekilde daralma gösterdi. Bu gelişme sonrasında Sterlin varlıkları tarafında değer kaybı oluşurken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, global ölçekte serbest ticaret davası hususunda öncülük edeceklerini açıkladı. İngiltere gündeminde bir diğer dikkat çeken gelişme ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın İskoçya’nın ikinci bağımsızlık referandumu talebini reddetmesiydi. Geçtiğimiz hafta BOE’ye ilişkin artan faiz indirim beklentileri piyasaları meşgul ederken, bu haftada birtakım üyelerin faiz indirim görüşünü savunduklarına ilişkin görüş paylaştıklarını gördük. Bu gelişme Sterlin varlıkları tarafını zayıflatırken, İngiltere tüketici fiyat endeksi verisinin beklentilerin altında kalmasıyla ekonomiye dair çatlaklar artıyor. 

Avam Kamarası’nda oylanan Brexit anlaşmasına ilişkin yasa tasarısının şimdi de Lordlar Kamarası’nda oylanması bekleniyor. Bugün ayrıca AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen,’in İngiltere’nin Birlik’ten ayrıldıktan sonra ticaret anlaşmasını müzakere etmek için daha fazla zamana ihtiyaç olup olmayacağının İngiltere’ye bağlı olacağını belirtti.  

Türkiye tarafına bakacak olursak, TCMB’nin para politikası toplantısı öncesi güçlü duruşunu sürdüren Türk Lirası varlıklarının etkisiyle paritenin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 7,62 desteğine dek geri çekildiği görülüyor. Bugün ise TCMB politika faizini 75 baz puan düşürerek yüzde 12’den yüzde 11,25 seviyesine indirdi. Piyasa beklentisinin ise 100 baz puan seviyesine varan seviyede yer alması nedeniyle bu karar sonrasında paritede bir miktar geri çekilme hareketi hız kazandı. Karar metninde yer alan ölçülü ibaresi ile bundan sonraki faiz indirimlerinin sınırlı kalmaya devam edeceği sinyali verildi. 

GBPTRY paritesinin özellikle 7,68 seviyesini aşağı yönlü geçerek geri çekilmelerine hız kazandırdığı görülüyor. Bu eğilimin devamında ise 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 7,60 desteğini öncelikli olarak izliyoruz. Bu seviyenin aşağı yönlü geçilmesi ihtimaline bağlı olarak ise düşüşlerin 7,54 desteğine dek sürmesi beklenebilir. Ancak Türk Lirası’ndaki kısa vadeli değer kazanımının değişmesine bağlı olarak yaşanabilecek toparlanmaları ise 7,75 direnci üzeri kapanışlar çerçevesince izliyoruz.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>