EURTRY 6,55 Seviyesi Üzerine Yerleşti

Euro Bölgesi Kasım ayı sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,2 oranında artış yakalarken, verinin beklentilerin altında gerçekleştiğini görüyoruz. 2018’in Kasım ayı ile kıyaslandığında ise verinin yüzde 1,5 oranında düşüş gösterdiği görülmekte. AB ülkeleri arasında aylık bazda sanayi üretiminde en fazla artış gösteren ülke yüzde 3 yükselişle Litvanya, yüzde 2,6 ile Malta, yüzde 1,6 ile Polonya ve İsveç’te gerçekleşti. En fazla düşüş gösteren ülke ise yüzde 4,7 ile Danimarka oldu. 

Commerzbank Kıdemli Ekonomisti Peter Dixon ise Euro Bölgesi ekonomisinin küresel ortamdaki zayıflık nedeniyle zorlu bir süreçten geçtiğine değindi. Ayrıca Dixon’un İngiltere Merkez Bankası’ndan gelecek olan faiz indiriminin an meselesi olduğunu dile getirmesi önemliydi. Ekonominin yüzde 1 veya daha altında büyümesini öngören Dixon, ufukta resesyon görmediğinin de altını çizdi. 

Euro Bölgesi’nde 2019’un son çeyreğine ilişkin büyüme beklentileri ise yüzde 0,3 olarak güncellendi. Ayrıca 2020’nin ilk iki çeyreğinde ise bölge ekonomisinin yüzde 0,3 oranında büyüyeceği öngörülüyor. Ekonomik görünüme yönelik risklere yer verilen raporda, Euro Bölgesi’ne ilişkin risklerin arttığına değinilirken, Brexit’in yanı sıra Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna karşı grevler ve ABD ile İran arasındaki gerilim artmasının da önemli etkenlerden olduğu belirtildi.

Yurtiçi fiyatlamalara bakacak olursak, dün beklentilerin altında gelen sanayi üretimi verisi sonrasında Türk Lirası üzerinde tansiyon oluşurken, paritenin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 6,51 seviyesi üzerine önemli bir destek olarak yerleştiği görülüyor. Libya’da yaşanan son gelişmelerin de Türk Lirası tarafını bir miktar zayıflattığı görülmekte. Böylece geri çekilmelerinde sınırlı kalan paritede yarın gerçekleşecek olan TCMB toplantısına ilişkin korunan faiz indirim beklentileri ile hafif yukarı yönlü eğilimin doğduğu görülmekte. 6,55 seviyesi üzeri görünümün korunmasıyla paritede 6,60 direncine yönelik ataklar oluşabilir. Bu seviye üzeri kapanışlarda ise 6,65 direncini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>