BİST100 Endeksi Rekor Seviyesini Zorluyor

ABD ve Çin arasında bugün imzalanması beklenen ilk aşama anlaşması öncesinde ABD endekslerinde hafif kar satışı olarak nitelendirebileceğimiz geri çekilmelere neden olurken, BİST100 endeksi günü yüzde 1,0 artışla 121.423 seviyesinde kapadı. ABD ve İran gerilimi şimdilik sakinliğini korurken, ABD Ticaret Bakanlığı, Çinli teknoloji şirketi Huawei’ye, ürün değerinin yüzde 10’dan fazlasını ABD menşeli bileşenlerin oluşturması durumunda ihracatın engellenmesine imkan verecek bir kanun taslağı hazırladığını duyurdu. Bu gelişme piyasalardaki risk iştahını bir miktar zayıflatırken, dün ABD Çin’i kur manipülatörü listesinden çıkararak olumlu bir adımda bulunmuştu. ABD Hazine Bakanı Mnuchin ise ikinci aşaması anlaşmasının imzalanacağı tarihe kadar Çin’e uygulanan gümrük tarifelerinin devam edeceğini belirtmesi piyasalardaki olumsuz algıyı arttırdı. Özellikle ABD Başkanı Trump’ta ikinci aşama anlaşması için 2020 yılı Kasım ayında gerçekleşecek olan seçimleri bekleyeceğini açıklamıştı. Böylece piyasalar Asya piyasalarındaki satıcılı görünüm ile bu sabah bir miktar karışık bir seyir içerisinde yer alıyor. 

Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, Dolar/TL 5,88 seviyesi üzerindeki görünümünü koruyor. Türk Lirası’nın yarın gerçekleşecek olan TCMB toplantısı öncesinde değer kazançlarını korumasının kurdaki yükselişleri bir miktar baskıladığı söylenebilir. Türkiye risk primi (CDS) rakamanın ise 260,00 seviyesi altında geri çekilme potansiyeli içerisinde yer aldığı görülmekte. Yarın gerçekleşecek olan TCMB toplantısına ilişkin ise piyasalarda faiz indirim beklentisi mevcut. Bu beklenti Türk Lirası üzerinde bir miktar tansiyon yaratıyor ve ayrıca dün açıklanan Kasım ayı sanayi üretiminin yüzde 5,1 ile beklentilerin altında kalmasının da kur tarafında hafif olumsuz etkisini hissediyoruz.  

BİST100 endeksinde ise küresel borsalardaki satış potansiyeli sınırlı oranda etkili olurken, endeksin daha önce rekor seviyesi olarak yerini alan 121.589 direncine yönelik ataklar içerisinde yer aldığı görülüyor.Böylece yeni zirve denemeleri içerisinde alan endeksin bu seviyeyi aşmasıyla ile beraber yukarı yönlü trend eğilimine hız kazandırması beklenebilir. Bu eğilimin devamında ise 125.000 direncine yönelik ataklar sıklaşabilir. Ancak aksi senaryoda rekor yükseliş seviyesinde bir miktar zorlanan endekste oluşabilecek bir geri çekilmeyi ise 120.000 seviyesi üzeri görünümün korunmasına bağlı olarak takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>