Dow Jones Rekor Tazelemeye Doymuyor

ABD ve Çin arasında imzalanacak faz 1 anlaşması öncesinde ABD’nin Çin’i kur manipülatörü listesinden çıkarmasıyla piyasalardaki risk iştahı arttı. Böylece Dow Jones endeksi  yüzde 0,3 artışla günü 28906 seviyesinden kapadı. Piyasalardaki iyimserlik bir de ABD’de başlayacak olan bilanço sezonuna dair korunan olumlu beklentiler ile artış gösterdi. Dow Jones endeksi içerisinde temel maddeler sektörü yüzde 1,7 ile günün en çok değer kazanan sektörü olarak ayrışırken, bu yükselişi yüzde 1,3 artışla bilgi teknolojisi sektörü takip etti.  Diğer taraftan sağlık sektörü ise yüzde 1,6 azalışla günün en çok değer kaybeden sektörü olarak yer aldı. Apple hisselerine ilişkin görüşlerin yukarı yönlü revize edilmesi ile şirket hissesinde meydana gelen primlenme Dow Jones endeksindeki pozitif görüntüyü tetikledi. Ayrıca Cisco yüzde 1,8 oranında değer kazanırken, Goldman Sachs’da kazançlar yüzde 1,3 seviyesine ulaştı. 

ABD’de bugün açıklanan Citigroup 2020 yılı ilk çeyrek bilançosunda hisse başı karı 2,15 $ ile beklentileri aşarken, şirket gelirlerinde 18,38 milyar dolar ile kayda değer oranda artış sağladı. Wells Fargo ise ilk çeyrek finansallarında bir miktar beklentilerin altında kaldı. 

Bugün ise ABD Başkanı Trump Davos Zirvesi’ne katılacağını açıkladı. Geçtiğimiz hafta ABD ve İran arasında artan gerilim sonrasında ABD Başkanı Trump barış yanlı söylemler gerçekleştirmişti. Ancak bu hafta itibariyle ABD Başkanı Trump, İran’a yeni ve daha ağır yaptırımlar getirdiklerini açıkladı. Bu açıklamaya rağmen piyasalardaki risk iştahının kısmen korunduğunu gördük. Irak yönetimi ise meclisin ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması için aldığı karardan asla geri adım atmayacağını duyurdu. Bu gelişmeler endekslerin kazançlarını arttırmasında bir miktar zayıflatıcı rol oynarken, diğer taraftan ABD Başkanı Trump’ın Çin ile ikinci aşama anlaşması için 2020 yılı Kasım ayı seçimlerini bekleyecek olduğunu açıklamasının da olumsuz etkisi hissediliyor. 

Dow Jones endeksinin teknik görünümüne bakacak olursak, rekor yükseliş hareketi içerisine giren endekste fiyatların 29000 seviyesi sınırındaki hareketliliğini sürdürdüğü görülüyor. Özellikle 30000 noktasının aşılması ile endekste yeni bir yukarı yönlü trend eğilimi başlayabilir ki bu seviye endeks tarafında tarihi bir zirve olarak adını yazdıracaktır. Aksi senaryoda ani yükseliş hareketi içerisinde yer alan endekste oluşabilecek bir geri çekilmeyi ise 28700 desteği çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>