Altın’da Yön Değişiyor Mu?

ABD ve Çin arasında imzalanacak olan ilk faz anlaşması öncesinde piyasalarda korunan risk iştahı ile Altın fiyatlarında 1535 seviyesine varan oranda geri çekilme hareketi oluştu. ABD’de açıklanan zayıf tarım dışı istihdam raporuna rağmen Dolar varlıklarının güçlü duruşunu koruduğu görülmekte. Özellikle saatlik ücretlerde yaşanan gerileme ABD’de enflasyon beklentilerini zayıflatmıştı. Ancak piyasalardaki olumlu havaya rağmen endekslerin bir miktar kar realizasyonu içerisinde olduğu söylenebilir. ABD vadelileri bu sabah yatay, Asya piyasalarında ise hafif bir zayıflık söz konusu.  15 Ocak tarihinde gerçekleşecek olan anlaşma öncesinde ABD’nin Ağustos ayında “kur manipülatörü” olarak ilan ettiği Çin’in bu etiketini kaldırdığını açıklarken, Yuan para biriminde ani değer kazanımı meydana geldi. ABD’de bugün itibariyle başlayan bilanço sezonu önemli banka bilançoları öncülüğünde başlayacak. Bu nedenle ABD piyasalarındaki hareketlilik bir miktar ivme kazanabilir. Haftanın ilk işlem günü ABD tarafı veri akışı açısından oldukça sakindi. Ancak İngiltere’de açıklanan verilerin negatif seyri Sterlin tarafını baskılarak Dolar endeksini avantajlı duruma getirdi. Brexit yasa tasarısının onaylanması ile bir miktar durulan İngiltere piyasalarında dün sanayi ve imalat üretiminde meydana gelen daralma ekonomiye dair negatif bir tablo çizdi. Ayrıca İngiltere ekonomisi beklenmedik bir şekilde daralma gösterdi. Bugün ABD’de açıklanacak olan enflasyon rakamı ile Dolar tarafında oynaklığa yol açabilir. 

ABD, Çin’i kur manipülatörleri listesinden çıkararak yarın imzalanması beklenen ilk aşama anlaşması öncesi piyasalara gönderdiği pozitif mesaj piyasa fiyatlamalarında etkili olurken, diğer taraftan ikinci aşama anlaşmasının 2020 Kasım ayında gerçekleşecek olan seçimlerin sonrasına erteleneceği beklentisi pozitif havayı bir miktar zayıflatıyor. 

Dolar tarafında meydana gelen toparlanma ile ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1,86 seviyesinde yer alması ile Altın fiyatlarındaki aşağı yönlü ivmelenme korunmaya devam ediyor. Özellikle değerli metalinde 1535 seviyesi altına sarkma gerçekleştirmesi durumunda geri çekilmelerin 1525 desteği ile artarak devam etmesi beklenebilir. Aksi senaryoda 1535 seviyesinden gelen dönüşlerin ise 1550 direnci üzeri kapanışlarla desteklenmesi durumunda yukarı yönlü hareketlere hız kazandırması olası. Özellikle 1535 seviyesi üzeri görünümün korunması Altın’daki düşüşlerin sınırlı kalması açısından baz olarak gösterilebilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>