Gram Altın’da Kar Satışları Sürüyor

Gram Altın’da gündeme gelen 302,00 seviyesine varan yükselişin yerini bir miktar geri çekilmelerin aldığını görüyoruz. Altın fiyatlarında küresel risk iştahında meydana gelen primlenme hafif kar realizasyonlarına yol açarken, Gram Altın fiyatlarının bu durumdan etkilendiğini görüyoruz. İran’ın ABD’nin Irak’taki üssüne ateş açması sonrasında bu hafta ABD’nin İran’a yönelik daha yeni ve ağır yaptırımlar getirdiğini açıkladı. Diğer taraftan 15 Ocak tarihinde gerçekleşmesi beklenen ABD-Çin ilk aşama anlaşmasının piyasalardaki olumlu etkisi hissedilirken, ABD Başkanı Trump ikinci aşama anlaşmasını Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimi sonrasına kadar erteyebileceğine ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Bir diğer önemli gelişme ise ABD’de Aralık ayı tarım dışı istihdam raporunun beklentinin üzerinde bir yavaşlığa işaret etmesiydi. Ayrıca saatlik ücretler verisinde yaşanan zayıflama ile Dolar varlıkları üzerinde hafif değer kaybı meydana geldi. Diğer taraftan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 1,83 seviyesine gerilemesine rağmen Altın fiyatlarının yeni haftada yukarı yönlü hareketlerinde zayıf kaldığı görülüyor. Ani alım potansiyeli içerisinde yer alan Gram Altın fiyatlarında hafif düzeltme hareketi niteliğinde geri çekilme hareketi beklense dahi fiyatların 295,00 seviyesi altına gerilemesi bir miktar tedirgin edici. 

Gram Altın’ın bir diğer katalizörü Dolar/TL fiyatlarında da bu hafta oldukça pozitif bir seyir hakim. Bu hafta gerçekleşecek olan TCMB toplantısı öncesinde Türk Lirası varlıklarının gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde pozitif ayrıştığı görülüyor. Böylece 5,87 seviyesi altına gerileyen bir kur fiyatı var ve bu kısa vadeli gevşemenin Gram Altın fiyatları üzerindeki etkisini hissediyoruz. Diğer taraftan TCMB’nin enflasyon verisinde meydana gelen geri çekilme kaynaklı faiz indirim konusunda alanı bulunurken, politika faizini yaklaşık 50 baz puan çevresinde indirmesi konusunda beklentiler mevcut. Bu seviyenin üzerinde yapılacak herhangi bir hamle Türk Lirası üzerinde tansiyonu arttırabilir.Bu sabah ise TCMB’nin 2019 yılı Kasım ayı cari işlemler dengesi, 2018 yılının Kasım ayında 1 milyar 41 milyon dolar fazla verirken, 2019 yılının aynı ayında 518 milyon dolar açık verdi. Böylece on iki aylık cari işlemler fazlası 2 milyar 725 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. 

Gram Altın’da oluşan geri çekilmelerin 290,00 desteği ile artarak devam etmesi beklenebilir. Bu seviye altında ise baz geçiş noktası olarak 285,00 noktasını takip ediyoruz. Ancak piyasalardaki risk iştahının zayıf seyretmesi ile Altın tarafında hafif bir primlenme yaşanması durumuna bağlı olarak toparlanmaları ise 295,00 direnci üzeri kapanışlar çerçevesinde takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>