Dolar/TL 50 Günlük Üssel Hareketli Ortalamasını Zorluyor

Haftanın son işlem gününde ABD’de Aralık ayı tarım dışı istihdam raporu sonrasında Dolar varlıkları üzerinde hafif geri çekilme potansiyeli oluştu. Tarım Dışı İstihdam 145 bin kişi ile beklentilerin altında gelirken, ortalama saatlik kazançlar verisi yüzde 0,1 ile tahminlerin altında bir artışa işaret etti. Diğer taraftan işsizlik oranı ise Aralık ayında işsizlik oranı yüzde 3,5 ile herhangi bir değişim göstermedi. Saatlik ücretlerin 2018 yılından bu yana en düşük artışını kaydetmesinin akabinde işsizlik oranı 50 yılın en düşük seviyesindeki görünümünü koruyor. Haftanın ilk işlem günü ise tekrardan ABD – İran gerilimine yönelik tansiyonun arttığını görüyoruz. ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın saldırısının ardından İran’a yeni ve daha ağır yaptırımlar getirdiklerini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Maliye Bakanı Steven Mnuchin ise, yeni yaptırımların 8 üst düzey İranlı yetkilinin yanı sıra çelik ve diğer sektörlerden şirketleri de hedef alacağını belirtti. Dolar tarafının zayıf istihdam verileri sonrasında yaşadığı hafif gevşemeden sonra bu sabah nispeten sakin seyretmesiyle kurun 5,87 seviyesi üzerindeki seyrini koruduğu görülüyor. 

Yurtiçi fiyatlamalara bakacak olursak, Türkiye risk primi (CDS) rakamında meydana gelen gerileme ile beraber Türk Lirası’nın nispi pozitif görüntüsünü koruduğu görülmekte. J.P. Morgan ise TCMB’nin bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek olan para politikası toplantısında politika faizini 50 baz puan düşürmesini beklediğini dile getirdi. J.P. Morgan bu öngörüsünü fiyatlardaki gevşeme hareketi ve nispeten istikrarlı bir Türk Lirası varlığının parasal genişlemeyi daha da desteklemesi nedeniyle  paylaştığını belirtti. TCMB’nin faiz indirimi için alanı olduğu aşikar ancak faiz indirim miktarının boyutu piyasalar tarafında merak unsuru oluşturmaya devam ediyor. TCMB kararı öncesinde gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde pozitif ayrışan Türk Lirası kaynaklı kurun gün içerisinde geri çekilmelerine hız kazandırması 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 5,85 desteğini kırmasına bağlı. Bu seviyenin geçilmesi ile beraber geri çekilmelerin 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 5,80 desteğini zorladığını görebiliriz. Ancak Türk Lirası’nda oluşabilecek bir tansiyona bağlı olarak toparlanmaları ise kısa vadeli direnç noktası olarak 5,90 seviyesi çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>