GBPUSD’da 1,30 Desteği Kritik

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in dün bankanın 250 baz puan çevresinde manevrasının olduğunu belirtmesi sonrasında Sterlin varlıkları Dolar’a karşı değer kayıplarını derinleştirdi. Carney, ekonomideki zayıflığın sürdüğüne dikkat çekerken, bankanın bu duruma hızlı bir şekilde tepki verebileceğini belirtti. Bugün ise İngiltere Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Silvana Tenreyro, gelecek aylarda faiz indiriminin mümkün olduğunu ancak bu ihtimalin bir miktar da Brexit gelişmelerine ilişkin olarak şekillenebileceğini dile getirdi. Ayrıca Tenreyro, daha fazla teşvik için ise piyasaların yakından izlenmesi gerektiğini belirtti. 

İngiltere’de Brexit yasa tasarısı nihai oylamada kabul edilirken, Lordlar Kamarası’nda yapılacak görüşmelerin ardından Kraliçe’nin onayıyla İngiltere’nin 31 Ocak tarihinde Avrupa Birliği’nden ayrılacağı kesinleşecek. Bu gelişmeler Brexit belirsizliğini bir miktar azaltırken, müzakerelerin 11 ay içinde tamamlanması gerekliliği İngiltere’de tekrardan tansiyonun artmasına yol açabilir. Avrupa Birliği Baş müzakerecisi Barnier’in bu bağlamda anlaşmaya varmanın 11 aydan uzun süreceğini ve anlaşmanın gerçekleşmemesi durumunda tahrip alan ülkenin İngiltere olacağına ilişkin açıklamada bulunması piyasaları bir miktar tedirgin etmişti. 

ABD tarafına bakacak olursak, ABD ve İran arasındaki tansiyon bir miktar azalırken, Çin ile ilk aşama anlaşmasının imzalanacak olması piyasalardaki olumlu rehaveti arttırıyor. Ayrıca ABD tarafında açıklanacak olan makroekonomik verilerin de Dolar tarafındaki yukarı yönlü eğilimi arttırdığı görülüyor. Böylece Sterlin üzerindeki baskı unsurları artarken, bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam raporu paritenin fiyatlamaları açısından kritik önem taşıyor. 

GBPUSD paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesine dek geri çekilme hareketi içerisine giren paritede bu seviye altı kapanışların başarılı olamadığı görülüyor. Güçlü bir destek konumunda yer alan 1,30 seviyesi üzeri kapanışların ise ancak 1,3250 direnci ile yukarı yönlü trend eğilimine yol açacağı beklentisindeyiz. Olası bir Brexit gerilimine bağlı olarak ise aşağıda 1,2750 seviyesini ana destek noktası olarak takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>