EURUSD 1,11 Seviyesinde Tutunuyor

ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları sonrasında ABD ve İran arasındaki gerilimin bir miktar azalmasıyla dün piyasalar günü pozitif bölgede bitirdi. ABD Birleşmiş Milletler’e gönderdiği mektupta Süleymani’nin öldürülmesini meşru müdafaa olarak değerlendirirken, İran ile ön koşulsuz görüşmeye hazır olduğunu ifade etti. Piyasalardaki bu olumlu rehavetin ayrıca Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin 13 Ocak-15 Ocak tarihleri arasında ABD’yi ziyaret edeceğinin açıklanmasıyla da arttığını söyleyebiliriz. Özellikle ikili arasında imzalanacak olan ilk aşama anlaşması sonrasında ABD Başkanı Trump’ın ikinci aşama anlaşması için Çin’i ziyaret etmesi bekleniyor. Dün Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, güçlü bir işgücü piyasası ve sağlam büyüme ortamında, para politikasının iyi bir yerde olduğunu açıkladı. Diğer taraftan Cumhuriyetçiler tarafından Trump’ın azline yönelik yargılama işlemlerine gelecek hafta Senato’da başlanacağını açıklandı. ABD Temsilciler Meclisi ise, Trump’ın İran’a yönelik askeri yetkilerini kısıtlayan tasarıyı onayladı.

Bugün günlerden Tarım Dışı İstihdam günü. ABD ekonomisi açısından önem arz eden bu raporun ülke ekonomisinin gidişatı açısından belirleyici olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle saatlik kazançlar ile birlikte değerlendiğimiz bu veri geçtiğimiz ayda 266 bin kişi ile beklentilerin oldukça üzerinde gelmişti. Ancak bugün açıklanacak olan bu verinin Fed’in ekonomi politikası kararlarını değiştirici tonda olmayacağını düşünüyoruz. 

Euro Bölgesi tarafına bakacak olursak, dün İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in, İngiltere Merkez Bankası’nın 250 baz puanlık para politikası alanı olduğunu belirtmesi sonrasında Sterlin ve Euro varlıkları üzerinde değer kaybı oluştu. Böylece EURUSD paritesinde 1,11 seviyesine yönelik aşağı yönlü ataklar oluştu. Ayrıca Avam Kamarası oylamasından geçen Brexit anlaşmasının nihai oylamasında tekrardan onaylandığını görüyoruz. Onaylanan bu tasarının Lordlar Kamarası’ndan da geçmesiyle Kraliçe Elizabeth’in imzasıyla beraber yasalaşması bekleniyor. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde Dolar pozitif senaryoda EURUSD paritesinde meydana gelen geri çekilme hareketini 1,11 seviyesi altı kapanışlarla takip ediyoruz. Bu seviyenin paritenin 50 ve 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesine denk gelmesiyle de güçlü bir destek konumunda yer aldığı söylenebilir. Sert bir geri çekilme potansiyelinde bu seviyenin geçilmesiyle ise düşüşleri 1,1050 desteği çerçevesince takip ediyoruz. Aksi senaryoda 1,11 seviyesinden gelecek bir yukarı yönlü atakta ise paritenin 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1,1160 direnci öncelikli olarak takip ediliyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>