GBPTRY’de Satışlar Derinleşti

Bu hafta tatilden çıkan İngiltere Parlamentosu ile İngiltere tarafında artan hareketlilik bir miktar Avam Kamarası’ndan sonra Lordlar Kamarası’nda oylanacak olan Brexit anlaşmasından kaynaklandı. Bugün gerçekleşecek olan bu oylamaya ilişkin belirsizlikler korunuyor. Avrupa Birliği Baş Müzakerecisi Barnier ise İngiltere ile anlaşmaya varmanın 11 aydan uzun süreceğini açıklaması önemliydi. Özellikle anlaşmanın onaylanmaması halinde Sterlin için tekrardan kötü senaryoyu konuşmak zorunda kalabiliriz. 

Piyasaların ABD ve İran gerilimi ile başladığı yeni haftada İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İran’ın ABD üslerine saldırısını kınadığını ve Tahran’da gerginliğin düşürülmesi için adım atmasını istedi. Johnson, İran’ın bu “düşüncesiz ve tehlikeli” saldırılarına bir an önce son vermesi gerektiği yönünde tavsiyede bulunurken, bu saldırıda İngiliz askerlerinin zarar görmediğini açıkladı. Gerilimin artmasını önlemek için elimizden geleni yapıyoruz söylemini yineleyen Johnson, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin eylemlerine de dikkat çekti.

Bugünün bir diğer önemli gündemi ise İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in İngiltere’de meydana gelebilecek kalıcı bir zayıflama belirtisine karşın, merkez bankasının hızlı bir şekilde tepki verebileceğine yönelikti. Ayrıca Carney, ülke ekonomisinin yakın zamanda toparlanmaması durumunda BOE’nin hızlıca harekete geçebileceğini belirterek, ilerleyen dönemde olası bir faiz indirimi adımının sinyalini verdi. Ayrıca Carney, faizlerde meydana gelebilecek bir indirimin aşağı yukarı 250 baz puan civarında olabileceğine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bu açıklamaların akabinde Sterlin varlıkları G10 para birimleri içerisinde Dolar’a karşı değer kayıplarını arttırırken, GBPTRY paritesi 7,64 seviyesi altına varan oranda geri çekilme hareketi içerisine girdi. 

Diğer taraftan dün ABD Başkanı Trump’ın piyasalardaki tansiyonu düşürücü açıklamaları sonrasında gelişmekte olan ülke para birimleri bir miktar soluklanmıştı. Ayrıca dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ile gerçekleştirdiği TürkAkımı hattı projesinin açılış töreni sonrasında Türk Lirası’nın yeni güne güçlü bir duruş ile başlaması ile paritede aşağı yönlü eğilim arttı.

GBPTRY paritesinin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 7,61 desteğini geçmesiyle düşüşlerine hız kazandırması beklenebilir. Bu seviye altında ise önemli bir geçiş noktası olan 7,50 desteğini takip ediyoruz. Aksi senaryoda paritenin 7,61 desteğinden dönüş gerçekleştirmesi ihtimaline bağlı olarak toparlanmaları 7,75 direnci üzeri kapanışlarla takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>