EURTRY’de Yön Aşağı Mı?

ABD ve İran arasında İran’ın ABD üslerini vurması ile artan gerilim piyasalardaki risk iştahını zayıflatmıştı. Bu gelişme sonrasında ABD Başkanı Trump’tan piyasalardaki tansiyonu düşüren yönde açıklamalar gündeme geldi. Trump, ABD’nin barış isteyen herkesle anlaşmaya hazır olduğunu ancak NATO’nun Orta Doğu’ya daha çok müdahil olması konusunda talepte bulunduğunu belirtirken, İran’a daha güçlü yaptırımlar uygulanacağını belirtti. Trump’ın bu açıklamaları sonrasında endekslerde bir miktar değer kazanımı gündeme gelirken, gelişmekte olan ülke piyasalarında da hafif bir primlenme meydana geldi. 

Alman ekonomisine bakacak olursak, ticaret savaşları, Brexit ve otomobil sektöründe yaşanan olumsuzluklar ile resesyon ihtimali içerisine girmesi bir miktar Euro tarafını zayıflatmıştı. Ayrıca Almanya sanayi siparişleri Kasım ayında yüzde 1,3 oranında daralma göstererek beklentilerden kötü geldi. Ancak Euro Bölgesi enflasyonu ise dün yüzde 1,3 ile beklentilere paralel seviyede gerçekleşti. Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) tarafından, İsviçre Ekonomik Enstitüsü (KOF) ve İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) iş birliğiyle hazırlanan raporda Euro Bölgesi ekonomisinde toparlanma hızının arttığı ve büyümenin 2019’un son çeyreğinde yüzde 0,3 olarak gerçekleşeceği tahmininde bulunuldu. Bu gelişmelerin akabinde Dolar’a karşı zayıf görüntüsünü koruyan Euro varlıkları ve değer kazanımı içerisinde yer alan Türk Lirası etkisiyle paritede 6,55 seviyesine varan oranda geri çekilme hareketi oluştu.  

Yurtiçi piyasalara baktığımızda günü oldukça alıcılı geçiren Türk Lirası varlıkları ile dün paritede bir miktar geri çekilme hareketi oluştu. 2020 yılı beklentilerini açıklayan büyük bankalar Türkiye ekonomisinin yüzde 4 oranında büyümesi yönünde tahminlerini paylaşırken, Dünya Bankası büyüme tahmini yüzde 3,0 seviyesinde yer aldı. Diğer taraftan Rusya’nın doğal gazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya iletecek olan TürkAkım doğal gaz boru hattının dün İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından gerçekleştirilen törenle hayata geçirilmesi ve tören esnasında yapılan açıklamaların olumlu seyri Türk Lirası üzerinde pozitif fiyatlama yarattı. 

EURTRY fiyatlamalarına baktığımzda, 6,55 seviyesine dek geri çekilen paritenin düşüşlerinde 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesine de denk gelen 6,50 desteğini öncelikli olarak takip ediyoruz. Bu seviyenin geçilmesi ile paritede kademeli olarak 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi 6,45 ve 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olarak takip ettiğimiz 6,38 desteği gündeme gelebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>