İran’dan Misilleme Geldi

ABD’nin İranlı önemli bir generalin hayatına son vermesi sonrasında İran’dan bu hamleye karşılık sert bir misillemede bulunulacağı açıklaması gelmişti. İran Devrim Muhafızları Ordusu bu sabah, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu açıkladı. Böylece artan ABD-İran geriliminin savaş boyutuna ulaşması sonrasında piyasalardaki risk iştahı zayıflarken, güvenli limanlara olan talep arttı. Dün piyasalar bir miktar sakinliğini korurken, BİST100 endeksi günü yüzde 1,1 artışla 112.599 seviyesinden kapamıştı. Bu sabah ise ABD vadelilerinin satıcılı bir görünüm içerisinde yer aldığı görülmekte. Böylece yeni günde piyasaların artan siyasi gerilim ile yönünü aşağı çevirmesiyle BİST100 endeksinin de bir miktar satıcılı başlaması gerekebilir.

İran’dan gelen bu hamle sonrasında İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin yanıt vermesi halinde, “çok daha sert ve ezici” karşılık vereceğini açıklaması gerilimin giderek artacağının sinyalini veriyor. Irak medyası ise bu saldırılarda yaklaşık 80 kişilik ABD’linin öldüğüne dikkat çekti. ABD tarafında Başkan Trump’ın ise bu gelişmelerin akabinde ulusal güvenlik konseyini toplayarak her şey yolunda dünyanın en güçlü ordusuna sahibiz mesajı vermesi önemliydi. Diğer taraftan Irak’ın, ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması için gereken mekanizmayı hazırladıklarını açıklaması da piyasalarda risk unsurlarını arttırıcı bir güç olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu sabah yeni güne İran gerilimi ile başlayan piyasalarda bir diğer dikkat çeken gelişme ise İran’ın başkenti Tahran’da düşen Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağında bulunan 176 kişinin hayatını kaybetmesiydi. 

Yurtiçi piyasalara bakacak olursak, Dolar/TL tarafında 5,97 seviyesi çevresinde fiyatlamalar dengelenirken, Suriye ve Libya odaklı gelişmelerin de Türk Lirası üzerindeki siyasi tansiyonu sınırlı kaldı diyebiliriz. Ayrıca bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile Rusya’nın doğalgazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya iletecek olan Türk Akım doğalgaz boru hattının akıbeti konusunda görüşme gerçekleştirecek. Toplantının seyri endeks fiyatlamaları açısından kritik önem taşıyor. 

BİST100 endeksinin 116.000 desteğinden yaşadığı dönüşle geri çekilmelerine 110.000 seviyesi ile hız kazandırması beklenebilir. Özellikle bu seviyenin kırılması ile endekste 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 108.500 noktası gündeme gelebilir. Ancak 110.000 desteğinden gelecek bir dönüşe bağlı olarak toparlanmaları 113.200 direnci üzeri kapanışlarla takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>