DAX Endeksinde 13.500 Seviyesine Yönelik Ataklar Sürüyor

İran, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’ne balistik füzelerle saldırıya uğratması sonrasında yönünü aşağı çeviren global endeksler arasında DAX endeksinin 13.000 seviyesinden aldığı destekle yukarı yönlü eğilimini koruduğu görülüyor. İran bu saldırıda en az 80 ABD askerin öldüğünü ileri sürerken, ABD’li bir yetkili İran’ın füze saldırısında askerlerinin öldüğünü iddiasını yalanladı. İran, bu saldırı sonrasında ABD’den herhangi bir karşılık gelmesi durumunda 100 diğer ABD hedefini daha vuracağını açıklaması sonrasında piyasalardaki tedirginlik artış gösterdi. İran Dini Lideri, ABD’nin İran’ın düşmanı olduğunu ve acil bölgeyi terketmesi gerektiği söylemini yineledi. ABD Başkanı Trump’tan ise sadece herşeyin kontrol altında olduğunu ve dünyanın en büyük ordusuna sahip olduklarına ilişkin açıklama geldi. İran bundan sonraki adımların ABD’nin alacağı karara göre şekilleneceğini belirtmesi sonrasında gözler ABD Başkanı Trump’ın alacağı karara çevrilmiş durumda. Almanya’dan ise İran’ın bu saldırısını kınayan yönde gelen açıklamaları sonrasında DAX endeksinde risk iştahındaki zayıflamanın etkisi oldukça sınırlı oldu. Orta Doğu’da artan tansiyon piyasaları meşgul ederken, ABD-Çin görüşmelerinin ılımlı seyrinin de endeksler üzerinde etkisi bir nebze azaldı. 

Almanya ekonomisine bir göz atacak olursak, ülkenin genel kamu bütçesi harcamaları, 2019’un ilk üç çeyreğinde 2018’in aynı dönemine göre yüzde 5,7 artışla 1 trilyon 103,9 milyar euroya yükseldi. Fransa Maliye Bakanı Almanya’da kamu yatırımlarının arttırılması gerektiğine dikkat çekerken, bugün Kasım ayı sanayi siparişleri eksi yüzde 1,3 ile beklentilerden kötü geldi. Bu veri sonrasında endeksin yükselişlerinde bir miktar hız kestiği söylenebilir. 

Geçtiğimiz haftalarda 13.425 seviyesinden yaşadığı dönüşle geri çekilmelerine hız kazandıran endeksin bugün itibariyle yükselişlerinde bir miktar ısrarcı olduğu görülüyor. Özellikle fiyatların 13.250 seviyesi üzerinde kalması alım potansiyelinin 13.425 direncine dek sürmesine yol açabilir. Endeksin rekor yükseliş seviyesi olarak ise 13.500 direncini takip ediyoruz. Ancak daha önce bu seviyelerden gelen dönüşlerin hafif geri çekilme potansiyelini tetiklemesi ile endeksin ana destek noktası 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi 13.100, bu seviye altı kapanışarda ise 12.950 desteğini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>