Ons Altın’da Yükseliş Coşkusu Sürüyor

ABD ve İran geriliminin artmasıyla güvenli limanlara olan talep tetiklenerek Ons Altın’da 1580 seviyesine varan oranda değer kazanımına neden oldu. Özellikle dün ABD Başkanı Trump’ın Irak Parlamentosu’nun aldığı “Yabancı askerlerin ülkeyi terk etmesi” kararına sert tepki göstermesiyle piyasalardaki risk iştahı zayıflamıştı. Trump, Irak’ın dostane olmayan bir tavırda kararını yürürlüğe geçirmesi durumunda hiç görülmemiş yaptırımlara tabi olabileceğini açıkladı. Bu gelişme Altın fiyatlarında da ani alım potansiyelini tetiklemişti. Ancak haftanın ikinci işlem gününe bir miktar sakin bir başlangıç yapan piyasalarda risk iştahının hafif yükselme potansiyeli içerisinde olduğu söylenebilir. Çin yetkililerinin 13 Ocak tarihinde Washington’a gideceği haberi piyasalarda pozitif fiyatlama yaratırken, İran yönetiminin sert bir misilleme yapacağı yönündeki açıklamaları sonrasında şuan için sakinliğini koruduğu görülmekte. Diğer taraftan İngiltere’de bugün parlamento tatil döneminden çıkıyor ve geçtiğimiz haftalarda onaylanan Brexit yasa tasarısının Lordlar Kamarasında da onaylanarak Brexit’in 31 Ocak tarihinde gerçekleşmesini kesinleştirmesi bekleniyor. 

Dün ayrıca Euro Bölgesi Hizmet PMI verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi Dolar varlıkları üzerinde bir miktar baskı oluşturmuştu. Ancak ABD Hizmet PMI rakamının Aralık ayında 52,8 ile tahminlerin üzerinde gelmesi ile Dolar’daki kısmi baskının azaldığını gördük. Bugün ise ABD tarafında açıklanacak olan ISM Hizmet PMI rakamı fiyatlamaların seyri açısından önemli. ABD’de hizmet görünümünün iç taleple yatırımların arttığına dikkat çekmesinin ekonomiye dair pozitif bir katalizör oluşturduğu görülüyor. 

Ons Altın’ın teknik görünümüne değinecek olursak, İran ve ABD arasında tırmanan gerilim ile yükselişlerini 1580 seviyesine dek taşıyan değerli metalde bir miktar kar realizasyonlarının yaşandığı görülmekte. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 1,80 seviyesine gerilemesinin Ons Altın’daki düzeltme hareketi niteliğinde değerlendirebileceğimiz geri çekilme eğiliminin sınırlı kalmasına yol açabilir.  Özellikle 1560 seviyesine dek gerileyen değerli metalin bu seviyeden yaşadığı toparlanması ara direnç noktası niteliğinde olan 1575 seviyesi üzeri kapanışlarla takip ediyoruz. Ancak kalıcı yükseliş için 1580 direncinin geçilmesi beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>