Doğal Gaz Fiyatları Tarihi Dip Seviyede

Yaklaşık 7 haftalık periyotta doğal gaz stoklarının azalış göstermesine rağmen doğal gaz fiyatlarının geri çekilme hareketine hız kazandırdığı görülüyor. Tarihi dip seviyeleri zorlayan doğal gaz fiyatlarının hava sıcaklıklarının küresel ısınma nedeniyle mevsim koşullarının üzerinde seyretmesi ile emtianın aşağı yönlü eğilimini arttırdığı görülmekte. Emtia piyasalarının genelinde ABD ve İran arasında artan gerilimin yükseliş hareketini tetiklemesine rağmen doğal gaz fiyatlarında herhangi bir dönün noktası gündeme gelmedi. Emtianın daha önce dönüş gerçekleştirdiği 2,05 desteği hala geri çekilme potansiyelinin devamında ana destek noktası olma görevini koruyor. Haftalık bazda stoklarda meydana gelen azalışa rağmen fiyatların 2,10 seviyesi çevresindeki hareketliliğini sürdürdüğünü görüyoruz. Ayrıca azalan talebin stoklardaki erimenin çok daha üzerinde olması fiyatlar üzerindeki baskı unsurlarının sürmesine yol açıyor. 

Kasım ayından bu yana aşağı yönlü eğilimini koruyan doğal gaz da daha çok İsrail’in 3.6 milyar dolar değerinde doğal gaz rezervine sahip Leviathan sahasında doğal gaz çıkarmaya başlaması ile düşüşler hız kazanmıştı. Böylece üretimin iki katına çıkacağının kesinleşmesi ile doğal gazda tarihi dip seviyelere doğru bir yolculuk başladı. Diğer taraftan stoklarda meydana gelen azalışın beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmemesi de emtiadaki geri çekilme potansiyelinin sınırlı kalmasına yol açıyor. 

ABD’nin batısında normal sıcaklıklardan daha soğukken, ABD’nin doğusunun normal sıcaklıklardan üzerinde seyrettiğini görüyoruz. Hava sıcaklıklarının normalin üzerinde seyretmesi ile doğal gaza olan talebin artmaması emtiada 2,05 seviyesi altı fiyatlamaları beraberinde getirebilir. Bu seviye altında ise geri çekilmeleri 2,03 desteği çerçevesince takip ediyoruz. Çin’in Aralık ayında Kasım ayına oranla yüzde 16 artışla iki ay boyunca Japonya’dan daha fazla doğal gaz ithal etmesinin de önemli bir gelişme olduğunu belirtelim. Ocak ayı sonlarına doğru yapılan daha soğuk hava tahminleri, doğal gazın bu hafta ile beraber yukarı yönlü bir ivme kazanması için kilit faktör olabilir. Böylece doğal gazda 2,15 seviyesi üzeri fiyatlamalar gündeme gelebilir. Özellikle kısa vadeli bu direnç eşiğinin geçilmesi ile alımların 2,25 ana direnç seviyesi ile artacağını düşünüyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>