Gram Altın’daki Yükseliş Hızı Rekor Seviyede

Geçtiğimiz hafta ABD tarafından İranlı komutan Süleymani’nin öldürülmesi ile piyasalarda artan risk unsurları güvenli liman talebini tetikleyerek Ons Altın fiyatlarında ani değer kazanımına neden oldu. ABD Başkanı Trump’ın talimatı ile gerçekleşen bu hamlenin akabinde İran,  ABD’nin İranlı general ve beraberindekilerin ölümüyle Batı Asya’daki en büyük stratejik hatasını yaptığına dikkat çekerek, ABD, bu yanlış hesaplanmış eylemin sonuçlarını en ağır şekilde ödeyeceğine ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Böylece ABD ve İran arasında artan gerilimin akabinde piyasalardaki risk iştahı azalarak endekslerde ciddi satış baskısına yol açtı. 

Yeni haftada ise bu sabah piyasalar Irak Parlamentosu’nun ABD askerlerinin ülkeden çıkmasını talep eden kararı ile başladı. ABD Başkanı Donald Trump, bu karara sert tepki göstererek, Irak’ın dostane olmayan bir tavırda bu kararı yürürlüğe geçirmesiyle daha önce hiç görmediği bir yaptırımla karşılaşacağını açıklaması sonrasında Ons Altın fiyatları 1580 seviyesine varan oranda yükseliş gerçekleştirdi. Ons Altın fiyatlarında dikkat çeken ani alım potansiyeli ile Gram Altın fiyatlarında 304,00 seviyesini aşan rekor seviyelere varan oranda artış gerçekleşti. 

Yurtiçi fiyatlamalara bakacak olursak, geçtiğimiz hafta Aralık ayı enflasyon verisi yüzde 0,74 ile beklentilerin bir miktar üzerinde gelirken, Türk Lirası varlıkları üzerinde tansiyon bir miktar arttı. Böylece bir süredir 5,94 seviyesi üzerine yerleşmiş olan kurun yeni haftaya 5,97 seviyesi üzerinde başladığını görüyoruz. Diğer taraftan Libya merkezli gelişmeler kur fiyatlamaları açısından belirleyici olurken, piyasaların genelinde ABD-İran ile beraber artan jeopolitik ve siyasi riskler gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. Dolar tarafı ise yükseliş eğilimini korurken, ISM İmalat PMI rakamında meydana gelen zayıflığı fiyatlamadığı söylenebilir. Özellikle kurda 5,94 seviyesi üzeri görünümün korunması ile 6,00 seviyesine yönelik ataklar sıklaşabilir. Gram Altın’da da bu hareketin Ons Altın kadar olmasa da yukarı yönlü hareketleri tetikleyici nitelikte olduğu söylenebilir.

Gram Altın fiyatlarının teknik görünümüne değinecek olursak, rekor seviyelere varan yükseliş hareketi ile beraber daha önce test edilmiş bir direnç seviyesinden söz etmek kısa vadede mümkün değil. Ancak daha önce ani alım potansiyeli çerçevesinde gündeme gelen 317,0 direncinin yükselişlerin devamı açısından orta vadeli görünümde takip edileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede ise 305,00 direnci üzeri kapanışlarla yükselişlerin 310,00 seviyesine dek sürdüğünü görebiliriz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>