Dolar/TL’de 6,00 Seviyesine Yönelik Ataklar

Geçtiğimiz hafta ABD ve İran arasında önemli bir İran generalinin öldürülmesi ile artan endişeler piyasa fiyatlamaları üzerinde büyük ölçüde etkili oldu. Hafta sonu her iki taraftan gelen sert açıklamaların akabinde güvenli limanlar ve emtia piyasaları yükseliş eğilimini arttırırken, bu önemli gelişmenin gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde de olumsuz etkisi yakından hissediliyor. Böylece kurun bu sabah 5,97 seviyesi üzerinde fiyatlama içerisinde olduğunu görüyoruz. 

ABD Başkanı Donald Trump, Irak Meclisi’nde yapılan oylamada ABD ve diğer yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasına karar verilmesi sonrasında bu karara yönelik tepki göstererek agresif yaptırımların kapıda olduğunun mesajını verdi. ABD’de siyasi gündem oldukça yoğunken ayrıca ABD ISM İmalat verisi 47,2 ile bir önceki ay verisinin altında geldi. Kurun özellikle 50,0 seviyesi altındaki seyrini koruyarak ekonomiye ilişkin olumsuz katalizör üretmeye devam ettiği görülüyor. Fed’in Aralık ayı toplantısının tutanaklarına bakacak olursak ise, Çin ile ABD arasında azalan ticaret gerilimi ile ekonomiye ilişkin iyimser beklentiler korunurken, enflasyon endişelerinin korunduğuna dikkat çekildi. Ayrıca ekonomik görünümün de desteği ile faizlerin bir süre sabit bırakılması konusunda fikir birliği içerisinde olunduğu belirtildi. 

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak TCMB’de gelen zorunlu karşılıkları arttırma hamlesi sonrasında Aralık ayı tüketici fiyat endeksi yüzde 0,74 ile beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Yıllık enflasyon ise yüzde 10,56’dan yüzde 11,84 seviyesine yükseldi. Bu veri sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonda 2019 yılını hedeflenen seviye olan yüzde 12’nin bir miktar altında kapatmalarını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD ve İran arasında artan gerginliğe yönelik olarak Türkiye’nin ciddi gayret gösterdiğini ve bu yönde rolünü sürdüreceğine ilişkin açıklama gerçekleştirmesi önemliydi. Bugün yurtiçinde Aralık ayına ilişkin Reel Efektif Döviz Kuru verisi ve TCMB’nin aylık fiyat gelişmeleri raporu takip edilecek. 

Dolar/TL’nin teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların 5,94 seviyesi üzerinde kalması ile yukarı yönlü eğilimini korumaya devam etmesi beklenebilir. Özellikle bu seviye üzerinde alım potansiyelinin 6,00 seviyesi üzeri kapanışlarla destekleneceğini düşünüyoruz. Aşırı alım bölgesi için takip edilecek ana direnç seviyesinin ise 6,20 noktası olduğu söylenebilir. Aksi senaryoda ise olası bir 6,00 seviyesinden oluşabilecek geri çekilmede ise 5,94 kritik destek bu seviye altında ise kurun 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi 5,85 desteğini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>