EURUSD’de 1,12 Seviyesi Üzerinde Kalıcı Olamadı

Piyasalar yeni güne Pentagon’un ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı ile İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürüldüğünü açıklaması ile başladı. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise ABD’nin haydutça maceracılığından acı bir şekilde sorumlu olacağını belirtmesi önemliydi. Ortadoğu’da yaşanan bu gelişmeler piyasalardaki risk iştahını zayıflatırken, güvenli limanlara ve petrol fiyatlarına olan talebin artmasına yol açtı. Dün Euro Bölgesi İmalat PMI rakamı 46,3 ile beklentilerin üzerinde gelse de 11 aydır baz seviye olan 50,0’nin altındaki seyrini koruması imalat aktiviteleri açısından oldukça olumsuz. Almanya İmalat PMI rakamının ise 43,7 ile beklentilerin hafif üzerinde geldiğini gördük. Bu gelişme sonrasında paritede tansiyonun arttığı gözlemlenirken, ABD’de Aralık ayı İmalat PMI rakamı 52,5 beklentisinin altında 52,4 olarak gerçekleşti.  Tüm bu bilgiler ışığında Dolar tarafında meydana gelen hafif değer kazanımı ile paritenin tekrardan 1,12 seviyesi altına sarktığını görüyoruz. Bugün ise ABD’de açıklanacak olan ISM İmalat PMI rakamı parite fiyatlamaları açısından kritik. Ayrıca FOMC toplantı tutanakları ise yılbaşı tatili nedeniyle gecikmeli olarak bugün açıklanacak. 

Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin gündem sakin iken, dün açıklanan zayıf imalat verileri Euro varlıkları üzerinde baskı oluşturdu. Ayrıca devam eden Brexit belirsizliğinin de hafif de olsa parite fiyatlamaları üzerinde etkisi hissedilmekte. Dün Avrupa Birliği, Euro’ya geçişin 21’inci yılında ortak para biriminin kullanımını artırma çalışmalarını arttıracağını ve para birimini güçlendirmeyi amaçladığını açıkladı. 

EURUSD paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, dün 1,12 seviyesi altına sarkan fiyatların 1,1160 seviyesi üzerinde hareketliliğini sürdürdüğü görülmekte. Ortadoğu’da ABD ile İran arasında artan gerilimin ABD tarafına da yaptırımı olacağı beklentisi Dolar fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir. Özellikle paritede 200 günlük üssel hareketli ortalama noktası olan 1,1160 seviyesi altı kapanışların tekrardan 1,11 desteğine yönelik atakları sıklaştırdığını görebiliriz. Ancak olası bir yukarı yönlü atakta 1,12 direnci üzeri kapanışlar paritede tekrardan alım yönlü pozisyonların yoğunlaşmasına yol açabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>