ABD Endekslerinin 2019 Karnesi

2019 yılını oldukça pozitif geçiren global piyasalar içerisinde ABD endeksleri günü rekor yükseliş ile kapadı. ABD ve Çin arasında uzun bir müddet süren ticaret anlaşmazlıklarının 2019 yılı son çeyreğinde ilk aşama anlaşması ile çözüme kavuşacağının açıklanması sonrasında endekslerde yukarı yönlü eğilim arttı. ABD ile Çin arasındaki nihai bir ilk aşama ticaret anlaşmasının haberleri üç büyük endeksin tamamı Aralık ayında defalarca rekor kırdı. ABD Başkanı Donald Trump Salı günü 2018 yazından bu yana küresel ticaret anlaşmasının ilk somut gelişmesine işaret eden açıklamada bulunarak 15 Ocak tarihinde Beyaz Saray’da nihai bir anlaşma imzalanacağını duyurdu. Ayrıca Trump bu anlaşma ile ikinci aşama anlaşmasının sağlanması için Çin’e gideceğini söylemlerine ekledi. 

S&P500 Endeksi 2019 yılını genelini 2013’ten bu yana en iyi performansla yüzde 28,9 seviyesinde değer kazancı ile sonlandırdı. Fed’in faiz indirimi, Çin ile devam eden ticaret belirsizliğine ilişkin açıklanan güçlü ekonomik veriler, teknoloji sektöründe meydana gelen yukarı yönlü ivmelenme ve Brexit sürecinin kesinlik kazanmasının pozitif etkileri endeks üzerinde yakından hissedildi. Risk iştahındaki bu artışın endeks performansını arttırmasına rağmen güvenli liman varlıkları ise 2019 yılında 2010 yılından bu yana yüzde 19 seviyesinde artış yakaladı. S&P500 endeksindeki değer kazanımı teknoloji sektörü öncülüğünde gerçekleşse de endeksin bilgi teknolojisi grubu, Apple ve yarı iletken şirket hisselerinin katkısıyla 12 aylık dönemde 2009 yılından bu yana en iyi yıllık kazancını elde etti. Özellikle 5G teknolojisi ile bu şirketlerin değer kazançları 2020 yılı içerisinde daha da genişletmesi beklenebilir. Ekonomist Ed Yardeni geçen hafta CNBC’ye verdiği demeçte, S&P500’ün yeni yıl başlamadan 2020 hedefine yaklaştığını belirterek endeksin “beklentiden daha hızlı” değer kazandığına dikkat çekti. 

Dow Jones endeksi ise 2019 yılı genelini 2017’den bu yana en güçlü yıllık performansla yüzde 22,3’lük bir artışla tamamladı.

Nasdaq endeksi ise yüzde 35,2 ile ABD’nin en çok değer kazanan endeksi olarak dikkat çekerken, Apple hisselerinin yıllık kazancının yüzde 86,1 seviyesine ulaşmasının bu yükselişte katkısının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Bugün ise piyasalar yeni güne farklı bir gelişme ile uyandı. ABD Savunma Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı ile İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürüldüğünü açıkladı. Bu gelişme sonrasında İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, İranlı general Kasım Süleymani saldırının karşılığının sert bir şekilde verileceğini belirtmesi sonrasında ABD-İran ilişkilerine ilişkin gerilimin artması ile piyasalardaki risk iştahı azaldı. Bu gelişme sonrasında vadeli endekslerde yüzde 1,5’u aşan oranda değer kaybı meydana gelirken, Altın ve petrol fiyatlarında ani yükseliş hareketi yaşandı. 

S&P500, Nasdaq ve Dow Jones tüm zamanların en yüksek seviyelerinin hemen altında kapanış gerçekleştirdiği dünkü seansı sonrasında bugüne satıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor. 3.257 seviyesine dek yükseliş gösteren S&P500 endeksinde ise bugün farklı bir senaryo ile geri çekilmelerin yoğunlaşması beklenebilir. Endeksin 3.200 ilk destek noktası olmakla beraber 3.125 seviyesi ile beraber geri çekilmelerin hız kazandığını görebiliriz. Dow Jones endeksinde ise 28.868 seviyesinden gelen dönüşleri ilk etapta 28.000 desteği çerçevesince takip ediyoruz. 9.000 seviyesi üzerini test eden Nasdaq endeksinde ise 8.900 desteği altı kapanışların aşağı yönlü eğilimi arttırması açısından önemli olduğunu belirtelim.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>