Piyasalar Yılbaşını Pozitif Karşılıyor

Haftaya bir miktar zayıf başlayan global endeksler Yılbaşı tatili nedeniyle sakin seyrini korumaya devam ederken, bu sabah Çin Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıkları indirmesiyle Asya piyasalarında alım potansiyelinin arttığı görülmekte. ABD vadelilerinde hafif bir yukarı yönlü ivmelenme mevcut. Çin Merkez Bankası’nın 6 Ocak tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan indirerek yüzde 12,5 seviyesine indirdi. 2018 yılından bu yana sekizinci kez meydana gelen bu hamle ile devam eden genişleyici para politikasının piyasalardaki risk iştahını olumlu yönde tetiklediği görülüyor. Euro Bölgesi ve Almanya’da piyasalar bir miktar sakinken, ABD tarafında Başkan Trump’ın Çin ile ilk aşama ticaret anlaşmasını 15 Ocak tarihinde Beyaz Saray’da imzalanacağını ve sonrasında ikinci aşama ticaret müzakereleri için Çin’e gideceğini açıklaması sonrasında piyasalardaki iyimser görüntü artış gösterdi. DAX endeksi son seans kapanışını yüzde 0,7 ekside 13.249 seviyesi üzerinde gerçekleştirirken, yeni güne bir miktar pozitif fiyatlama ile başlangıç yapabilir. 

ECB yönetim konseyi üyelerinden Pablo Hernandez de Cos’un Salı günü gerçekleştirmiş olduğu açıklamalarında ekonominin büyüme sürecinin sıkıntıda olduğu ve bu durum için acil bir revizyona gitmeleri gerektiğini belirtmesi ile Avrupa piyasalarının tamamı günü satıcılı bitirmişti. Yılbaşı tatilinin ardından bugün Euro Bölgesi ve Almanya’da açıklanacak olan Aralık ayı PMI verilerine bağlı olarak endeks fiyatlamaları üzerinde hareketlilik artabilir. 

Teknik görünümünü değerlendirecek olursak, kritik 13.380 direncinden meydana gelen kısa vadeli dönüşlerde 13.100 desteğinin geçilmesiyle endeksin geri çekilme hareketine hız kazandırması beklenebilir. Bu hareketin devamında ise endeksin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 13.045 desteğini öncelikli olarak izliyoruz. Ancak aksi senaryoda 13.380 seviyesi üzeri kapanışlar DAX endeksinde daha önce rekor seviye olarak nitelendirdiğimiz 13.580 direncine varan oranda yükselişi tetikleyebilir. Ancak ani alımların bir miktar soluklanması olarak değerlendirebileceğimiz bu geri çekilmelerde 13.000 ana desteği endeksin yön değişimi açısından önem arz ediyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>