GBPTRY’de Yukarı Yönlü Eğilim Korunuyor

İngiltere’de gerçekleşen başbakanlık seçimleri sonrasında Sterlin varlıklarında değer kazanımı artmıştı. Ancak daha sonra Brexit belirsizliği ile yönünü aşağı çeviren paritede Brexit’yasa tasarısının Parlamento oylamasında onaylanması sonrasında geri çekilmeleri sınırlandı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Brexit’in gerçekleşmesi konusundaki ısrarcı tavrının sürecin gerçekleşmesine ilişkin beklentileri arttırdığı görülüyor. Diğer taraftan İngiltere ekonomisi Brexit sonrasında yaşadığı kırılganlıkları sürdürürken, bugün açıklanan İmalat PMI rakamında yaşanan daralma imalat aktivitelerindeki zayıflamanın sürdüğüne işaret ediyor. İngiltere’de 7 yılın en düşüğüne gerileyen imalat verisi sonrasında paritede bir miktar aşağı yönlü ivme hız kazandı. Ayrıca İngiltere Merkez Bankası’nın eski Başkan Yardımcısı Andrew Bailey’in İngiltere Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak atanacağı haberi dahil İngiltere’ye dair birçok gelişmenin Brexit gündemi nedeniyle gölgelendiği söylenebilir. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ise Avrupa Birliği ile yakın dostluklarını sürdürmek istediğini ve gelecek dönem ilişkileri için tam bilgilendirme kapsamında hareket edileceğini belirtmesi müzakerelere yönelik olumlu beklentileri tetikledi. Böylece GBPTRY paritesinde 2019 yılı Aralık ayından bu yana süre gelen yükseliş potansiyelinin 8,00 seviyesine varan oranda bir yukarı yönlü hareketi beraberinde getirdiği görülmekte. 

Yurtiçi fiyatlamalara bakacak olursak, ABD Başkanı Trump’ın, 2020 Savunma Bütçesini imzalamasıyla artan yaptırım beklentileri Türk Lirası üzerinde tansiyonu arttırırken, Libya merkezli gündem maddelerinin tedirginliği arttırmasıyla Türk Lirası’nın Dolar’a karşı değer kayıplarını arttırmasına yol açtığı görülmekte. Bugün özellikle TBMM’de görüşülecek olan Libya tezkeresinin akıbeti parite fiyatlamaları açısından kritik önem taşıyor. Böylece yukarı yönlü eğilimin korunduğu GBPTRY paritesinde 8,00 direnci üzeri senaryo çok da uzak değil. GBPTRY paritesinde oluşabilecek kısa vadeli bir geri çekilmede 7,84 desteği düşüşlerin devamı açısından belirleyici olabilir. Bu seviye altı kapanışlarda ise 7,75 desteğinin satışların hız kazanması açısından önemli bir rolü olduğunu belirtelim. Ancak gerek Türk Lirası varlıkları üzerinde artan baskı unsurları gerekse İngiltere’de gündemin sakin olması ile paritenin yönünü yukarı çevirmesiyle yükselişlerin 8,00 direnci ile kritik 8,13 seviyesine dek sürdüğünü görebiliriz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>