Ons Altın’da Yükselişler Hız Kesmiyor

Küresel borsalardaki görünüm yeni hafta ile beraber değişirken, dün gerek ABD tarafı gerekse Asya tarafı günü satıcılı bölgede tamamladı. Avrupa tarafında da sakinliğin yerini bir miktar aşağı yönlü eğilim aldı. Rekor yükseliş hareketi içerisinde yer alan endekslerin bir miktar kar realizasyonlarına maruz kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca bugün ABD hariç birçok küresel borsanın yılbaşı arifesi nedeniyle günü erken kapanışla bitirecek olması nedeniyle piyasalarda hareketlilik bir miktar zayıf kalabilir. Piyasalardaki bu görüntünün daha çok Noel hacimsizliği ve bir miktar düzeltme hareketi niteliğinde olduğu söylenebilir. Diğer taraftan Aralık ayı Çin imalat PMI verisi ise 50,2 ile beklentilerin üzerinde gelirken, Hizmet PMI rakamı ise 8 ayın en yüksek seviyesi olan 54,4’den 53,5’e gerilemesinin bir miktar olumsuz tabloyu güçlendirdiğini görüyoruz. 

ABD Ticaret Danışmanı Peter Navarro’nun Çin ile imzalanacak ticaret anlaşmasının neredeyse tamamlandığını ancak ilk aşama ticaret anlaşmasının Ocak ayının başlarında imzalanabileceğini dile getirmesi önemliydi. Dolar tarafı hala zayıf geri çekilme potansiyeline hız kazandırmaya devam ediyor. Böylelikle Ons Altın fiyatlarının 1525 direncine yönelik ataklarını sıklaştırdığını görüyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ise yüzde 1,87 seviyesine gerilemesi sonrasında bu sabah bir miktar toparlanma çabası içerisinde. Fed tarafından ABD Başkanı Trump’ın tarifelerine yönelik gelen endişelerin de Dolar tarafı üzerinde olumsuz fiyatlamaya neden olduğu söylenebilir. Fed dün piyasalarda yer alan bir habere göre, Çin’e yönelik uygulanan vergi tarifelerinin imalat aktivitelerini zayıflattığını, işsizliği arttırdığını ve fiyatların yükselmesine yol açtığına dikkat çekmişti. Diğer güvenli enstrümanlara bakacak olursak, Japon Yeni Dolar’a karşı değer kazançlarını arttırırken, gümüş fiyatlarının da yukarı yönlü eğilimine hız kazandırdığı görülüyor. 

Ons Altın’ın yaklaşık 1 haftalık periyotta sürdürdüğü alım potansiyelinde 1525 direnci üzeri kapanışlarla yükselişlerine devam etmesi beklenebilir. Bu seviye ile beraber kritik bir geçiş noktası olan 1535 direncinin tekrardan gündeme geldiğini görebiliriz. Özellikle en son 2013 yılı Nisan ayında test edilmiş olan 1555 direnci değerli metalde yeni bir trend başlangıcının habercisi olabilir. Değerli metalde ani yükseliş potansiyelinin bir miktar düzeltmesi niteliğinde oluşabilecek geri çekilmeleri ile 1516 desteği çerçevesince izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>