BİST100 Endeksi Pozitif Ayrışımını Sürdürecek Mi?

ABD, Avrupa ve Asya piyasalarının yeni haftaya bir miktar kar realizasyonu ile başlamasına rağmen BİST100 endeksi dünü 114,000 üzerinde oldukça alıcılı bölgede tamamladı. ABD ve Çin arasında sağlanacak olan anlaşmasının ilk aşamasının bu hafta sonu Çin Başbakanı Yardımcısının Washington ziyareti ile resmiyete dökülecek olmasının endeksler üzerinde olumlu fiyatlaması hissedilmezken, BİST100 endeksinin genel yön eğilimi olarak yükseliş ivmesini koruduğu görülmekte. Ekim ayından bu yana yönünü yukarı çevirmiş olan endeks içerisinde en çok değer kazanan sektör temel maddeler sektörü olarak dikkat çekerken, iletişim sektöründe yaşanan geri çekilmenin ise endeks yükselişleri üzerinde bir miktar baskı unsuru yarattığını söyleyebiliriz. Özellikle bu bağlamda bankacılık sektörünün endeks yükselişlerine katkısı büyük önem taşıyor.  

Yurtiçinde yaşanan gelişmelere bakacak olursak, ABD Başkanı Trump’ın S-400 alışverişi sonrasında gündeme gelen Türkiye’ye uygulanacak vergi tarifelerine karşı olduğunu açıklaması sonrasında BİST100 endeksinde yukarı yönlü hareket tetiklenmişti. Yeni haftada ise Türkiye tüketici güveni Kasım ayında 91,3 iken, Aralık ayında yüzde 2,6 yükselişle 93,8 seviyesine yükseldi. Türkiye İstatiktik Kurumu tarafından açıklanan dış ticaret verilerine göre ise ihracatlar Kasım ayında yüzde 0,1 oranında artarken, ithalatlardaki artış yüzde 9,7 seviyesine yükseldi. Böylece Kasım ayı dış ticaret açığı yüzde 232,2 seviyesinde artarak 2 milyar 234 milyon dolara yükseldi. Ayrıca TCMB’ye yönelik korunan faiz indirim beklentilerinin de endekste yükseliş eğiliminin korunmasına yol açtığı görülmekte. ABD ile ilişkilerin ılımlı bir tona taşınması ve 2020 yılına yönelik olumlu beklentiler endeksin gün içerisinde 115,000 seviyesine yönelik yukarı yönlü ataklar içerisinde yer almasına neden olduğu görülmekte. Yarın ise yurtiçi piyasalar yılbaşı tatili nedeniyle kapalı olacak.

BİST100 endeksinin teknik görünümünde yükselişlerin 115,000 seviyesi üzerine taşınması ile alımların 116,650 direnç seviyesine dek sürmesi beklenebilir. Bu seviye üzerinde ise endeksin ana direnç noktası olarak 118,000 seviyesi bir sonraki hareket alanı olarak takip ediliyor. Ancak 115,000 direncini aşmakta zorlanan endekste meydana gelebilecek kısa vadeli geri çekilmelerde ise 113,800 desteği öncelikli olarak göz önünde bulundurulabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>