Gram Altın Rekora Koşuyor

Geçtiğimiz haftayı piyasalarda korunan risk iştahına rağmen oldukça kazançlı geçiren Ons Altın varlıkları sonrasında Gram Altın’ın rekor yükseliş hareketi ile geçirdiğini gördük. ABD ve Çin arasında imzalanacak olan ilk aşama anlaşmasına ilişkin korunan iyimser beklentiler ve ABD Başkanı Trump’ın anlaşma tamam bürokrasi tarafını bekliyoruz söylemleri endekslerin rekor yükseliş hareketi içerisine girmesine yol açmıştı. Ayrıca Çin’den ikili arasında görüşmelerin ılımlı bir seyir içerisinde devam ettiğine ilişkin gelen açıklamaların akabinde piyasalardaki risk iştahı artış gösterdi. Diğer taraftan İngiltere tarafında Brexit’e yönelik taslak anlaşmasının Parlamento tarafından onaylanmasının kısa vadeli de olsa piyasa fiyatlamaları üzerinde etkisini yakından hissettik. Bu gelişmelerin akabinde bu hafta Dolar tarafının değer kayıplarını arttırması ile Altın fiyatlarındaki yükseliş eğilimi artış gösterdi. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 1,90 seviyesi üzerinde kalıcı olamayarak yüzde 1,87 seviyesine gerilemesi ile Altın fiyatlarının yükseliş hareketini desteklediği görülüyor. Böylece 1515 seviyesi üzerine yerleşmeye çalışan Ons Altın fiyatlarının desteği ile Gram Altın’da 290,0 seviyesine yönelik yukarı yönlü atakların oluştuğu görülüyor. 

Gram Altın fiyatları açısından önem arz eden bir diğer katalizör Dolar/TL fiyatlarına bakacak olursak, yeni haftaya bir miktar zayıf bir seyir ile başlayan kurda 5,95 altı fiyatlamaların sürdüğü görülmekte. ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye uygulanacak olası yaptırımlara karşı çıktığını açıklaması sonrasında Türk Lirası varlıklarında oluşan pozitif fiyatlamanın etkisi hala sürüyor diyebiliriz. Ayrıca Dolar tarafında yaşanan değer kaybının da gelişmekte olan ülke para birimleri tarafında bahar havasına yol açtığı söylenebilir. Fed tarafından gelen ABD Başkanı Trump’ın tarife politikalarının ekonomi üzerinde yarattığı çatlaklara değindiği açıklamaların da Dolar üzerindeki tansiyonu arttırdığı görülmekte. Bu hafta yılbaşı tatili nedeniyle birçok piyasa tekrardan tatile girecek. Bu nedenle piyasalarda likidite oldukça sıkışık olabilir. Ancak Çarşamba günü akşam saatlerinde alacak olduğumuz FOMC toplantısının tutanakları fiyatlamalar tarafında hareketliliğe yol açabilir.

Gram Altın fiyatlarının teknik görünümünde rekor yükseliş hareketini Ons Altın tarafındaki primlenme desteklerken, Dolar/TL tarafındaki hafif geri çekilmenin sekteye uğrattığı söylenebilir. Ancak yine de yükseliş potansiyelini koruyan değerli metalin 290,00 direncine yönelik yukarı yönlü ataklar içerisinde yer aldığı görülmekte. Böylece değerli metalin bu seviyeyi aşmasıyla yükselişlerine 295,00 direnci ile hız kazandırması beklenebilir. Bir süredir yönünü yukarı çevirmiş olan Gram Altın fiyatlarında oluşabilecek kar realizasyonlarını ise 285,00 ana destek seviyesi çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>