Dolar/TL Yeni Haftaya 5,95 Seviyesi Altında Başladı!

Noel tatili nedeniyle geçtiğimiz haftayı oldukça hacimsiz geçiren piyasalarda bu sabah pozitif bir başlangıcın yapıldığı görülmekte. Asya piyasaları bir miktar karışık ancak ABD vadelileri yükseliş hareketi içerisinde yer almakta. Bu bilginin akabinde Dolar tarafında değer kayıplarının arttığını görüyoruz. Böylece kurda 5,95 seviyesi üzeri fiyatlamalar kalıcı olmazken, 5,94 seviyesi üzerindeki seyrini koruyan bir kur hareketi mevcut. Bugün piyasalarda çok önemli bir veri gündemi yok sadece ABD’de askıdaki konut satışları takip edilecek. Hafta genelinde ise PMI rakamları ve FOMC tutanakları fiyatlamalar açısından önem arz eden gelişmeler olarak yer alıyor. 

Yurt içine bakacak olursak, ABD Başkanı Trump’ın S-400’lerin temini ile ilgili olarak Türkiye’ye yaptırım uygulamayı öngören yasa tasarısına karşı çıkmasının Türk Lirası varlıkları üzerinde olumlu etkisi hissedilmeye devam ediliyor. Dolar endeksi tarafında yaşanan geri çekilme gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde pozitif fiyatlama yaratırken, Türkiye risk primi (CDS) rakamının da aşağı yönlü eğilimini koruduğu görülmekte. Böylelikle Türk Lirası tarafında tansiyon oldukça sakin. Geçtiğimiz hafta ayrıca TCMB’nin döviz cinsi mevduat ve katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını tüm vadelerde 200 baz puan artırması da önemli bir gelişme olarak yer aldı. TCMB bu hamlesi ile Türk Lirası tarafını bir miktar rahatlatırken, TCMB’ye yönelik devam eden faiz indirim beklentileri ve ABD’nin savunma bütçesinde Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulama ihtimalinin hala masada durması Türk Lirası tarafındaki toparlanmaları baskılıyor. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerektiği takdirde Libya hükümetine verdikleri desteği artırabileceklerini açıklaması da kur fiyatlamaları üzerinde etkili oluyor. 

Dolar/TL’nin fiyatlamalarına bakacak olursak, 5,94 seviyesi üzerindeki hareketliliğin devam etmesi kurdaki geri çekilmelerin sınırlı kalmasına yol açabilir. Özellikle bu seviyenin güçlü bir destek konumunda yer alması ile Dolar/TL’nin bu seviyeden aldığı güçle yukarı yönlü eğilimine 6,00 direnci ile hız kazandırması beklenebilir. Bu seviye üzerinde ise 6,20 direncini öncelikli olarak izliyoruz. Aksi senaryoda Türk Lirası’ndaki hareketliliğe bağlı olarak oluşabilecek bir geri çekilmeyi ise 5,85 desteği altı kapanışlar çerçevesinde takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>