Piyasalar Noel Tatilinden Çıktı

ABD piyasaları Noel tatilinden rekor yükselişlerle ile çıkarken, Asya ve Avrupa olmak üzere piyasalardaki risk iştahının oldukça pozitif seyrettiğini görüyoruz. ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasına ilişkin korunan iyimser beklentilerin yanı sıra 2020 yılı ile beraber ekonomilere ilişkin toparlanma beklentisi ile piyasalardaki görünüm oldukça pozitif. Ayrıca bu sabah Japonya ve Çin tarafından beklentilerin üzerinde gelen olumlu bir veri akışı hakim. Böylece EURUSD paritesinde de 1,11 seviyesi üzeri fiyatlama oluşmuş durumda. Hafta genelinde oldukça sakin seyreden piyasalarda dün açıklanan ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edildi. 21 Aralık bitişli haftanın yaklaşık 13 bin kişi azalan işsizlik maaşı başvuruları 222 bin kişiye gerileyerek oldukça pozitif bir görünüm sergiledi. Beklentiler ise yaklaşık 224 bin seviyesi çevresinde yer alırken, verinin pozitif görüntüsünü fiyatlamalar üzerinde etkisi sınırlı kaldı diyebiliriz. Dolar tarafı ise hafif kar realizasyonları içerisinde yer alırken, EURUSD paritesinde yukarı yönlü eğilimin arttığını görüyoruz. Euro Bölgesi ekonomisi gerek gündem açısından gerekse haber akışı açısından sakinliğini korurken, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın açıklayacağı aylık rapor takip edilecek. Böylece paritede uzun süredir korunan hacimsiz seyir bir miktar hareketlilikle karşılaşabilir. 

EURUSD paritesinde 1,11 seviyesinden destek alarak yükselişlerine hız kazandıran paritede 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,1160 direncinin aşılması ile yükselişler 1,12 seviyesine dek sürebilir. Böylece bir süredir 1,10-1,11 bant aralığına sıkışmış olan fiyatların yukarı yönlü trend eğilimi içerisine girdiğini görebiliriz. Ancak Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin oluşabilecek bir olumsuz gelişmeye bağlı olarak geri çekilmeleri ise 1,11 ana destek noktası seviyesi altı kapanışlarla izliyoruz. Özellikle kısa vadede 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi 1,1093 ve 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi 1,1083 aşağı yönlü önemli destek noktaları olarak takip edilebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>