GBPUSD’de Yön Değişiyor Mu?

Noel tatilinden çıkan piyasalar oldukça risk iştahı yüksek bir fiyatlama içerisinde yer alsa da Dolar varlıklarının bir miktar değer kaybı içerisinde yer aldığını görüyoruz. Böylece Sterlin varlıkları bir miktar avantajlı konumda yer alsa da GBPUSD paritesinde yükselişlerin sınırlı kaldığı söylenebilir. İngiltere’de Avrupa Birliği’nden ayrılma anlaşmasının yasa tasarısı Parlamento tarafından onaylansa da Avrupa Birliği ile ayrılık sonrası geçiş döneminin yarattığı belirsizlik Sterlin tarafını baskılamaya devam ediyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson Brexit’in gerçekleşmesi konusunda kesin ifadelerde bulunurken, anlaşmanın sağlanarak ayrılığın gerçekleşmesi Sterlin varlıklarının değer kazançlarını koruması açısından önem arz ediyor.

ABD tarafına bakacak olursak, Noel haftası nedeniyle veri gündemi oldukça sakindi. Özellikle dün açıklanan işsizlik maaşı başvuruları bile fiyatlamalar üzerinde pek etkili olmadı. 21 Aralık tarihinde sona eren haftanın işsizlik maaşı başvuruları 13 bin kişi azalarak 222 bin kişiye gerilediği görülmekte. Ancak bu gelişmeye rağmen Dolar tarafında oluşan zayıf görüntü ile GBPUSD paritesinde bir miktar alım potansiyelinin ağır bastığı görülüyor. 

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise Avrupa Birliği’nin İngiltere ile yeni ticaret ilişkisi hakkındaki görüşmelerin uzatılabileceğini ve görüşme için yeterli zaman olup olmadığı hakkında ciddi belirsizliklerin olduğunu belirtti. Von der Leyen ayrıca geçiş sürecinin uzatılması konusunda anlaşma sağlanabileceğini düşündüğünü açıkladı. 

GBPUSD paritesinin 1,30 seviyesinden aldığı destekle yükselişlerine hız kazandırdığını görüyoruz. Paritedeki alım potansiyelinin özellikle 1,3250 direnç seviyesinin aşılması ile artması beklenebilir. İngiltere seçimleri sonrasında 1,35 seviyesine dek yükseliş gerçekleştiren paritede bu seviyeden dönüşlerin geldiğini görmüştük. Bu yüzden 1,35 seviyesinin orta vadeli önemli bir direnç noktası olduğu söylenebilir. Avrupa Birliği ile İngiltere arasındaki anlaşma sürecinin akıbetine bağlı olarak şekil alacağını düşündüğümüz paritedeki yön eğiliminin olası bir aşağı yönlü ihtimalinde ise 1,30 ilk destek noktası olma görevini koruyor. Bu seviye altında ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,2935 desteğini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>