GBPTRY 7,70 Seviyesi Üzerine Yerleşti!

Noel tatili nedeniyle oldukça hacimsiz bir seyir içerisinde yer alan piyasalarda herhangi önemli bir gündem maddesi yer almazken, GBPTRY paritesinin 7,70 seviyesi üzerindeki görünümünü koruduğu görülüyor. Sterlin varlıklarının İngiltere seçimlerinden eli güçlenerek çıkan Boris Johnson ismi ile yükselişlerine hız kazandırırken, artan Brexit endişeleri ile kazançlarının bir kısmını geri verdiğini gördük. Ancak 31 Ocak tarihinde Brexit’in gerçekleşmesi vaadinde bulunan Johnson’ın Brexit yasa tasarısını kabul eden Parlamento sonrasında Sterlin tarafında hafif bir toparlanma hareketi meydana geldi. Diğer taraftan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın amacın Avrupa Birliği ile dostluk sağlamak ve ilişkilerin güçlenmesine yönelik olduğunu açıklaması da olumlu gelişmeler arasında yer aldı. İngiltere’deki makroekonomik görünüm ise imalat ve hizmet PMI verileri dışında ılımlı seyrini sürdürürken, paritede yükselişlerin bir miktar hız kestiği söylenebilir. Bir diğer gelişme ise İngiltere Merkez Bankası’nın eski Başkan Yardımcısı Andrew Bailey’in İngiltere Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak atanacağının açıklanmasıydı. 

Yurtiçi piyasalara bakacak olursak, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye uygulanacak olan yaptırıma karşı olduğuna ilişkin yaptığı açıklamaların Türk Lirası varlıkları üzerinde olumlu etkisi hissedildi. Bu gelişme sonrasında Noel tatiline giren piyasalar nedeniyle Dolar’da oluşan hacimsiz seyrin fiyatlamaların oldukça dar bir bantta ilerlemesine yol açtı. Diğer taraftan TCMB’ye yönelik korunan faiz indirim beklentilerinin ise Türk Lirası varlıkları üzerindeki etkisinin oldukça sınırlı olduğu söylenebilir.

GBPTRY paritesinin 7,70 seviyesi üzerindeki görünümünü koruması durumunda yükselişlerin 7,75 ve 7,84 direnç seviyeleri ile hız kazanması beklenebilir. Ancak Sterlin’in Dolar’a karşı duruşunun bir miktar zayıf kalması yükselişlerin önünü kesmişe benziyor. Oluşabilecek bir Türk Lirası baskısında 7,70 seviyesi altı fiyatlamaların gündeme gelmesine bağlı olarak 7,63 ve 7,55 destek seviyeleri paritenin ilk hareket alanı olarak takip edilebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>