DAX Endeksi Rekor Tazeleyebilecek Mi?

Dün Noel nedeniyle kapalı olan piyasalarda bir önceki işlem seansı oldukça karmaşıktı. Bugün ise ABD piyasaları açık, Almanya piyasaları ise kapalı olmaya devam edecek. ABD Başkanı Trump’ın Çin ile anlaşma tamam sadece bürokrasi tarafının beklendiğine ilişkin açıklaması endeksler üzerinde pozitif etki yaratırken, Çin hükümetinin 1 Ocak itibariyle önemli tüketim mallarında ithalat vergilerini düşüreceğini açıklaması sonrasında piyasalardaki risk iştahını arttı. Bu gelişmenin akabinde son günkü işlem seansını yüzde 0,13 eksi ile 13.300 seviyesi üzerinde bitiren DAX endeksinde genel hatlarıyla yukarı yönlü eğilimin korunduğu söylenebilir. Diğer Avrupa endekslerine bakacak olursak, İngiltere ve Fransa endekslerinde işlem hacminin bir miktar sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. 

Almanya ekonomisine bir göz atacak olursak, Aralık ayında 9,7 puan olarak ölçülen Tüketici Güven Endeksi’nin Ocak ayında beklenmedik şekilde 9,6 seviyesine gerilediğini görüyoruz. Almanya İfo İş Endeksi’nde meydana gelen artış da Almanya ekonomisinin yeni yıla güvenle girdiğine ilişkin sinyal oluşturdu. Ayrıca son gerçekleşen ECB toplantısında Christine Lagarde’nin ekonomide toparlanma ibareleri gördüğüne ilişkin gerçekleştirmiş olduğu açıklamaların bu durum ile paralellik gösterdiği söylenebilir. Ayrıca bu hafta Almanya Ekonomi Bakanı’nın Brexit’e yönelik artan kısmi netliğin ekonomi üzerindeki resesyon endişelerini hafiflettiğini belirtmesi olumlu gelişmeler arasında yer aldı. 

DAX endeksinin özellikle birçok kez aşmaya çalıştığı 13.381 direncinden gerçekleştirdiği geri dönüşlerin 13.250 seviyesi üzerinde dengelendiğini görüyoruz. Ancak hala yükselişlerin hız kazanması açısından gerekli potansiyeli barındırmayan endekste rekor tazeleme hareketi için bir müddet yorulmaların yaşandığını görüyoruz. Endeksin teknik görünümünde 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalar seviyesi üzerinde yukarı yönlü hareketlerine hız kazandırmasını 13.380 ve 13.500 direnç seviyeleri çerçevesince takip ediyoruz. Ancak kısmi de olsa global piyasalarda yaşanan kırılganlıktan etkilenen endeksin yön değişimine neden olabilecek ana destek noktası 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesine denk düşen 13.000 noktası olduğu söylenebilir. Ancak bu hareket öncesinde ara destek noktası konumunda bulunan 13.200 seviyesine dikkat etmekte fayda var. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>