EURTRY’de Yükseliş Senaryosu Bitti Mi?

Yeni haftaya hafif toparlanma hareketi ile başlayan Türk Lirası varlıklarına rağmen geri çekilmelerin sınırlı kaldığı paritede 6,55 seviyesi üzerinde fiyatlamaların sürdüğü görülüyor. Euro tarafı yeni haftada güçlü Dolar ile bir miktar zayıf görünüm sergilese dahi gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde oluşturduğu baskı ile avantajlı konumda yer aldığı söylenebilir. Özellikle bugün ABD Başkanı Trump’ın, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısına karşı koyduğunu açıklaması ve bu yönde senatörlere bir mesaj yolladığını duyurması sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerinde pozitif görünüm artış gösterdi. Diğer taraftan TCMB’nin iyimser enflasyon beklentilerine ilişkin faiz projeksiyonunda faiz indirim senaryosunun sürdürülecek olması Türk Lirası varlıklarını baskılayan bir diğer unsur olarak ön plana çıkıyor. Bu nedenle EURTRY paritesinde kalıcı bir aşağı yönlü eğilimden söz etmek şuan için mümkün görünmüyor. 

Noel tatili nedeniyle bugün ABD ve Avrupa piyasaları dahil olmak üzere birçok ülke piyasası kapalı bu nedenle EURTRY paritesinde de işlem hacmi oldukça sınırlı bir bant aralığında gerçekleşiyor. Yarın ABD piyasaları açık ancak Avrupa’da birçok ülke piyasası kapalı kalmaya devam edecek. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin de Noel rehaveti ile sakin bir seyir içerisinde yer aldığı söylenebilir. 

EURTRY paritesi bu görüntü eşliğinde güne yatay bir başlangıç yaparken, Türkiye risk primi 5 yıllık CDS rakamının ise 279,00 seviyesine gerilemenin parite üzerinde etkisi oldukça sınırlı. 2018 yılı Temmuz ayından bu yana en düşük seviyelere gerileyen risk primi ile Türk Lirası’nın Dolar’a karşı değer kazanımı içerisinde yer alan gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde ikinci sırada yer aldığını görüyoruz. Yurtiçinde bugün ve yarın takip edilecek önemli bir makroekonomik veri akışı bulunmuyor. Özellikle kurda 6,55 seviyesi üzerindeki görünümün korunması alım potansiyelinin artması açısından belirleyici olabilir. Yükselişlerin hız kazanması ihtimaline bağlı olarak ise kademeli olarak 6,65 ve 6,75 direnç seviyelerini takip ediyoruz. Aksi senaryoda Türk Lirası’nda meydana gelebilecek bir primlenmeye bağlı olarak aşağıda 6,50 ana destek noktası olma görevini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>