BİST100 Endeksi 113.000 Seviyesini Aştı!

Haftaya oldukça pozitif giriş yapan global piyasaların Noel tatiline girmesi ile yurtiçinde hacimsiz bir işlem gününe giriş yapıyoruz. Çin’in bazı önemli tüketim gruplarında vergi oranlarını 1 Ocak tarihi itibariyle düşüreceğini açıklaması sonrasında piyasalarda risk iştahı artış gösterdi. Ayrıca ABD Başkanı Trump’ın anlaşmanın tamam olduğunu sadece bürokrasi tarafının beklendiğini açıklamasıyla ilk aşama anlaşmasının Ocak ayında imzalanacak olmasının neredeyse kesinleşmesi piyasalardaki iyimser görünümü arttırıyor. Bu gelişmelerin akabinde BİST100 endeksinin yüzde 0,9 artış ile 113.153 seviyesinde gün sonu kapanışı yaptığını görüyoruz. Geçtiğimiz hafta ABD ile ilişkilerin gerilmesi nedeniyle düşüşlerine hız kazandıran endekste dün Trump yönetiminin Türkiye’ye S-400’ler için yaptırım öngören yasa tasarına karşı çıktığına yönelik oluşan haber akışı ile pozitif fiyatlama gerçekleşti. Dün dikkat çeken bir diğer gelişme ise ABD’de Halkbank davasıyla ilgili Hakim Richard Berman, Halkbank’ın istinaf mahkemesine yaptığı başvuruyu değerlendirmeye aldığını açıklaması olarak ön plana çıktı. Bu haber ile beraber Halkbank hisselerinde meydana gelen yukarı yönlü hareketin de bankacılık sektöründe değer kazancına yol açtığı görülüyor.  Diğer taraftan BİST100 endeksi fiyatlamaları açısından önem arz eden Dolar/TL’de 5,94 seviyesi üzeri korunan ılımlı fiyatlamaların yükselişlerinde bir miktar sınırlı kaldığını görüyoruz. Dolar tarafı G10 para birimleri karşısından değer kazançlarını sürdürürken, Türk Lirası’nın güçlü duruşunu sürdürmesi ile yükselişlerin bir miktar baskılandığını görüyoruz. 

ABD endeksleri bir miktar karışık bir görünüm içerisinde yer alırken, Asya piyasalarında ABD Başkanı Trump’ın gerçekleştirmiş olduğu pozitif açıklamaların fiyatlamalara etkisi sınırlı kaldı. Bugün Noel tatili nedeniyle ABD başta olmak üzere birçok ülkede piyasaların kapalı olması nedeniyle endekste likiditenin düşük olması bekleniyor. Yarın ise ABD açık, İngiltere ve Euro Bölgesinde piyasalar kapalı kalmaya devam edecek.

BİST100 endeksinin 113.000 seviyesi üzeri fiyatlamalarında kalıcı olması ile yükselişlerine hız kazandırması beklenebilir. Bu hareketin destekleyici direnç noktası olarak 115.000 seviyesini takip ediyoruz. Ancak Noel tatili nedeniyle bir miktar hacimsiz seyir beklediğimiz BİST100 endeksi fiyatlamalarında 113.000 ilk destek bu seviye altında ise ana destek noktası olarak 110.000 destek eşiğini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>