Ons Altın Artan Risk İştahına Rağmen Yükseliyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın yakın zamanda ABD-Çin ticaret anlaşmasının imzalanacağını açıklaması sonrasında Noel tatiline girmeye oldukça yaklaşan piyasalardaki görünüm oldukça pozitifti. Piyasalardaki ticaret iyimserliği piyasalardaki risk iştahını körüklerken dün Boeing CEO’sunun görevden ayrıldığını açıklamasının ardından Dow endeksinde kayda değer oranda yükseliş hareketi yaşandı. Ancak Altın fiyatlarındaki yukarı yönlü eğilimin korunması ile değerli metaldeki yükselişler 1490 seviyesine ulaştı.  Bugün ABD, İngiltere ve Euro Bölgesi’nde Noel tatili öncesi nedeniyle piyasalar erken kapanış gerçekleştirecek. Yarın ise ABD başta olmak üzere İngiltere, Euro Bölgesi ve bununla beraber birçok ülkede Noel tatili nedeniyle piyasalar kapalı olacak. Perşembe günü ise İngiltere ve Euro Bölgesi’nde piyasalar kapalı kalmaya devam edecekken, ABD piyasalarının açık olacağını belirtelim. Bu nedenle Ons Altın fiyatlarında bu hafta hareketliliğin sınırlı kaldığını görebiliriz. 

ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin dün Çin’den önemli bir açıklama gündeme geldi. Çin hükümeti iç tüketimi canlandırmak amacıyla, domuz eti ürünleri ve bazı yüksek teknoloji ekipmanlarının da dahil olduğu bazı tüketim gruplarında ithalat vergi oranını düşürmeyi planladığını açıkladı. 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak bu kararın ABD-Çin ticaret anlaşması bazlı değil ekonominin canlanması amaçlı yapıldığı belirtildi. Ayrıca Çin Başbakanı, hükümetin zorunlu karşılık oranlarını daha fazla düşürmeyi ve hedefli zorunlu karşılık indirimleri üzerinde çalışacağını belirtmesi de piyasalardaki risk iştahını destekleyen gelişmeler içerisinde yer aldı. 

Küresel risk iştahındaki pozitif görünüme rağmen yükseliş eğilimini koruyan Ons Altın’da ABD ve Çin arasında ticaret anlaşmasının hala imzalanmamış olmasının düşüşleri sınırladığı söylenebilir. Özellikle Dolar endeksinin kazançlı görünümünü sürdürmesinin de değerli metal fiyatları üzerindeki olumsuz etkisi oldukça sınırlı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ise yüzde 1,92 seviyesine tırmanmasına rağmen Altın fiyatlarında 1490 seviyesine yönelik ataklar gerçekleşti. Değerli metalde bu yükselişin dış etmenler tarafından yön değiştirmesine bağlı olarak aşağıda ilk olarak 1480 ana destek seviyemiz olma görevini koruyor. Bu seviyenin aşağı yönlü geçilmesi tekrardan Altın fiyatlarında 1450-1480 dar bandı içerisinde fiyatlamaların yoğunlaşmasına yol açabilir. Ancak risk iştahındaki artışa ve Noel hacimsizliğine rağmen yükselişlerine hız kazandıran Altın fiyatlarında alım potansiyelinin artmasını kademeli olarak 1500-1515 direnç seviyeleri çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>