Bitcoin’de Yön Değişiyor Mu?

Bitcoin fiyatlarında bu hafta itibariyle hafif yukarı yönlü eğilim meydana gelirken, bir diğer kripto para birimi olan Ripple’ın değeri 10 milyar dolara ulaştı. Rippel’ın daha çok finansal kurum ağlarının sınır aşırı işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılmasının talebi arttırması nedeniyle haftanın işlem gününde yönünü yukarı çevirdiği görülüyor. Kripto para piyasaası açısından önem arz eden bir diğer gelişmenin ise Çin’in kriptopara için blockchain platformunu genişletecek olduğunu duyurmasının da Bitcoin fiyatlarında alım potansiyelini tetiklediği söylenebilir. Çin’in döviz piyasası regülatörleri tarafından sınır ötesi blockchain pilot platformunun kapsamını genişletecek olması dijital para birimlerine olan talebi arttırması açısından önem arz ediyor. 

Devlet Döviz İdaresi (SAFE) Başkan yardımcısı Lu Lei ise sınır ötesi blokchain teknolojisinin uygulama senaryolarının arttırılması ile kripto para birimlerine uygun kur reformları konusunda perspektifini ileri taşıyacağını açıklaması da dikkat çeken detaylar arasında yer aldı. 

Çin Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı ise Libra ve diğer kriptopara birimlerinin sermaye kontrollerini zayıflatacak olduğuna değinmesi Bitcoin fiyatları açısından olumsuz bir gelişmeydi. Ayrıca dijital para birimlerinin global kullanımın Yuan para biriminin uluslararası düzeyde gelişmesini engelleyebileceğinin belirtilmesi dikkat çekiciydi. Bu açıklamalara rağmen teknolojinin getirdiği ihtiyacın ve ülke regülatörlerinin uyum sağlama çabasının Bitcoin’de 7000 $ seviyesi altı fiyatlamaların kalıcı olmamasına yol açtı. 

Facebook’un kriptopara projesi Libra’nın 2020 yılında çıkış planı hala belirsizliğini korurken, hala nasıl ve nerede çıkarılacağı konusunda sağlam bir stratejinin olmaması kripto para piyasası açısından tedirginlik oluşturan bir unsur olarak ön plana çıkıyor. FED guvernörlerinden Lael Brainard’ın Facebook’un Libra projesinin piyasa düzenlemesi konusunda zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtmesi önemliydi. Bu olumsuz gelişmelere rağmen bu hafta ile beraber yönünü hafif yukarı çevirmiş olan Bitcoin’de fiyatların 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 7930 direnci ile artması beklenebilir. Bu seviye üzerinde ise önem arz eden bir diğer geçiş noktası olarak 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olarak 8860 direncini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>