Gram Altın Yükselişlerinde Kalıcı Olabilecek Mi?

Dolar/TL fiyatlarına bakacak olursak, kurun 5,94 seviyesi üzeri fiyatlamalarında kalıcı olma çabası içerisine girdiği görülüyor. Fibonacci 38.2 seviyesine gelen bu bölgede meydana gelen zorlanma olağan karşılansa da Türk Lirası tarafındaki hafif primlenme potansiyelinin temel tarafta da yükseliş senaryosunu zayıflattığı görülüyor. Bazı göstergeler aşırı alım bölgesine işaret etse de kurun yükseliş potansiyelinde bir miktar zayıf kaldığı görülmekte. Swap piyasasının ise geçen haftaya göre daha normalleşme bölgesine geri çekilmiş olmasının da Türk Lirası varlıkları üzerinde pozitif etki yarattığını söylemek yanlış olmayacaktır. Kurdaki 5,94 seviyesine ilişkin tutunmaların ise Gram Altın’daki yükseliş ivmesini bir miktar zayıflattığı söylenebilir.

Ons Altın fiyatlarına bakacak olursak, yeni haftaya güçlü risk iştahı ile başlayan piyasalara rağmen değerli metalin alım potansiyelini korumaya devam ettiğini görüyoruz. ABD ve Çin arasında gerçekleşen görüşmelere ilişkin ABD Başkanı Trump’ın çok iyi gidiyoruz yorumu dikkat çekerken, Çin’in ABD’den 40 milyar dolarlık tarım ürünü satın alma sözünü yerine getireceğinin açıklanmasının piyasalardaki iyimser görüntüyü arttırdığı söylenebilir. Ayrıca İngiltere Parlamentosu’nun Brexit anlaşmasını 234’e 358 oyla onaylaması sonrasında piyasalarda artan risk iştahı Ons Altın fiyatlarında herhangi bir zayıflamaya neden olmadı. Diğer taraftan ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin ılımlı seyrinin Dolar tarafını güçlü tutmaya devam ettiğini görüyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ise yaklaşık yüzde 1,92 seviyesi üzerine yerleşmiş olması Ons Altın fiyatlarındaki yükselişi baskılayıcı önemli bir unsur olarak ön plana çıkıyor. Tüm bu gelişmelerin akabinde 1485 seviyesine dek yükseliş hareketi içerisine giren Ons Altın’ın güvenli limanlara olan talebin azaldığı bu süreçteki güçlü duruşu fiyatlamalardaki kalıcılığın akıbeti açısından bir miktar belirsizlik oluşturduğu söylenebilir. Diğer güvenli enstrüman ürünlerine baktığımızda ise Gümüş fiyatlarında oluşan primlenme korunurken, Japon Yeni’nde kararsız bir seyrin ağırlık bastığı görülmekte. 

Gram Altın’ın teknik görünümüne bakacak olursak, 283,50 seviyesine dek alım potansiyelini taşıyan değerli metalin kurdan öte Ons Altın hareketi ile yukarı yönlü eğilimini arttırdığını görüyoruz. Şuan için 1500 seviyesi üzeri bir fiyatlama mümkün gibi görünmese de kurdaki zayıflığa rağmen Gram Altın’da 285,50 direncine yönelik atakların sıklaştığı söylenebilir. Özellikle kurdaki geri çekilme hareketinin yoğunlaşmasına bağlı olarak ve Ons Altın’ın da yukarı hareketinin sınırlı kalacağı varsayımı ile oluşabilecek bir geri çekilmeyi 280,00 desteği altı kapanışlarla takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>