Dolar/TL 5,94 Seviyesinden Dönüş Gerçekleştirme Çabasında

Yeni haftaya hafif geri çekilme hareketi içerisinde başlayan Dolar/TL’de bu hafta Noel nedeniyle birçok piyasanın kapalı olması nedeniyle kayda değer bir oranda volatilite beklemiyoruz. ABD tarafı tüketici harcamalarında yaşanan ivmelenme ve ABD-Çin ilişkilerine yönelik korunan iyimser beklentilerin akabinde ABD piyasaları günü pozitif bir görüntü ile tamamladı. Fed’in faiz politikaları açısından önemle izlediği PCE fiyat endeksi yüzde 0,2 ile beklentilere paralel seviyede gelirken, kişisel tüketim harcamalarının yüzde 2,1 ile beklentilerin üzerinde arttığını gösteren veriler Dolar varlıkları üzerinde pozitif fiyatlama yaratmıştı. Geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmesi ise ABD tarafından Türkiye’ye uygulanma ihtimali olan tarifelerin ABD Başkanı Trump tarafından imzalanması ile kesinleştiğini görüyoruz. Bu gelişme Türk Lirası varlıkları üzerindeki tansiyonu arttırırmasına rağmen kurun 5,94 seviyesi üzeri fiyatlamalarında zorlandığı görülüyor. Bir diğer dikkat çeken gelişme ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın reeskont faiz oranını ise yüzde 17,25’ten yüzde 12,75’e, avans faiz oranını ise yüzde 18,25’ten yüzde 13,75’e düşürdüğünü açıklamasıydı. Bu hamlenin daha çok TCMB’nin politika faizini indirme kararı sonrasında bir ayarlama kapsamında gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Diğer taraftan Türkiye’de Tüketici Güveni Endeksi’nin Aralık ayında bir önceki aya göre 59,9 seviyesinden 58,8 seviyesine gerilemesinin de olumsuz algıyı arttıran gelişmeler içerisinde yer aldığını belirtelim. 

Uluslarası piyasalarda ise The Economist Intelligence Unit (EIU) analizinde Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 4,0 büyümesinin öngörüldüğü açıklandı. Ayrıca 2020 yılı enflasyon beklentisi ise yüzde 10,1 seviyesinde açıklanırken, kişi başı gelirin 9 bin 850 dolar olması yönünde öngörüler paylaşıldı. Diğer taraftan 84,3 milyon nüfuslu Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 3,1 oranında cari açık vereceği yönünde oluşan tahmin de dikkat çeken ayrıntılar arasında yer aldı. 

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği Barış Pınarı Operasyonu’nun ABD ile ilişkileri zora sokması ve ABD’nin S-400 savunma sistemlerinin temini ile ilgili olarak Türkiye’ye yaptırım uygulama kararı Türk Lirası’nın orta vadede önemli risk unsurları olarak ilk sıralarda yer alıyor. Tüm bu gelişmelerin akabinde Dolar/TL’nin kritik 5,94 seviyesi üzeri kapanışlarında kalıcı olamaması halinde bu seviyeden gelen dönüşleri 5,85 desteği çerçevesince takip ediyoruz. Ancak olası bir yukarı yönlü atakta 5,94 seviyesi üzeri kalıcılığın sağlanmasına bağlı olarak kurda 6,00 ve üzeri seviyelere yönelik atakların hız kazanabileceği ihtimalinin güçlü olduğunu belirtelim.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>