GBPUSD Paritesi 1,30’dan Döndü!

İngiltere seçimlerinin tekrardan Boris Johnson ismi ile sonuçlanması sonrasında Sterlin varlıkları üzerinde Brexit’in 31 Ocak tarihinde gerçekleşeceğine ilişkin beklentlerin artmasıyla değer kazanımı meydana gelmişti. Ancak Johnson’ın anlaşmalı olsun veya olmasın Brexit’in gerçekleşmesi için elinden geleni yapacağını belirtmesinin akabinde Sterlin varlıklarında kazançların yerini kayıplar aldı. Böylece 1,35 seviyesine yönelik yukarı yönlü ataklar içerisine giren paritede 1,30 desteğine yönelik aşağı yönlü hareketler oşuştu. Diğer taraftan İngiltere’de açıklanan imalat ve Hizmet PMI rakamlarının 7 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmesi ile Sterlin varlıklarındaki zayıf görünüm arttı. Dün gerçekleşen İngiltere Merkez Bankası para politikası toplantısında ise bekle-gör görünümünü koruyan BOE, faizlerde ve varlık alım programında herhangi bir değişikliğe gitmedi. BOE, faiz politikası konusunda Brexit ile ilgili belirsizliklerin belirleyici olacağını vurgularken, Brexit müzakerelerinin bir sonraki aşamasına odaklanacağı sinyali verdi. Ayrıca banka dördüncü çeyrek büyüme beklentisini yüzde 0,2’den yüzde 0,1’e aşağı yönlü revize etti. Bugün açıklanan İngiltere ekonomisi büyüme verisi ise çeyreklik bazda yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 1,1 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Böylece GBPUSD paritesinin 1,30 desteğinden aldığı güçle bir miktar toparlanma çabası içerisine girdiğini gördük.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise bugün gerçekleştirmiş olduğu açıklamasında Avrupa Birliği ile yakın dostluk sağlamanın asıl amaçları olduğunu belirterek, Parlamento’nun gelecek hamleler doğrultusunda müzakerelerin ilerlemesi amaçlı tam olarak bilgilendirileceğini belirtti. 

Bir diğer dikkat çeken gelişme olarak ise İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Carney’in yerine BOE’nin eski Başkan Yardımcısı Andrew Bailey’in yeni başkan olarak atanacağının açıklanmasıydı. 60 yaşında olan Bailey’in 2016 yılında Financial Conduct Authority’nin CEO’su olarak şimdiki görevine geçmeden önce BoE’de 30 yıl çalıştığı ayrıntısı paylaşıldı. 

ABD tarafına bakacak olursak, Dolar tarafı nispi güçlü duruşunu sürdürürken paritede 1,30 seviyesinden meydana gelen yukarı yönlü atakları 1,3250 direnci üzeri kapanışlarla takip ediyoruz. Bu seviye özellikle ara direnç noktası konumunda bulunan 1,3130 seviyesinin aşılması ile güçlenebilir. Ancak GBPUSD paritesindeki aşağı yönlü senaryoya değinecek olursak, 1,30 seviyesi altı kapanışlarda paritenin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,2925 desteğine dikkat etmekte fayda var.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>