EURUSD’de Geri Çekilme Potansiyeli Arttı!

Global merkez bankalarının gerçekleştirdiği para politikası toplantılarında dikkat çeken ılımlı seyir piyasalardaki küresel risk iştahının korunmasına yol açarken, ABD borsaları günü rekor yükseliş ile kapadı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in ABD ve Çin ticaret anlaşmasının inceleme aşamasında olduğunu ve Ocak ayı başında imzalanacağını açıklamasının da endeksler üzerinde pozitif algıyı arttırdığı söylenebilir. Dolar varlıkları ise Sterlin varlıklarının üzerinde yarattığı baskıdan kurtularak ve ABD’de açıklanan makroekonomik verilerinin genelinin yarattığı pozitif etki ile kazançlı görünümünü arttırdığı görülüyor. Böylece paritede 1,1110 seviyesine yönelik aşağı yönlü atakların sıklaştığını görüyoruz. ABD’de tarım dışı istihdam ve sanayi üretiminde meydana gelen toparlanmanın akabinde Dolar pozitif senaryo güçlenirken, ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 7 Aralık tarihinde sona eren haftada 234 bin kişi ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Ayrıca Aralık ayı Philadelphia Fed İmalat Endeksi ise 0,3 seviyesinde gerçekleşerek bir önceki aya göre ciddi oranda ivme kaybetti. Kasım ayı mevcut konut satışlarında ise yüzde 1,7 oranında yaşanan daralmanın ise ABD ekonomisine ilişkin zayıf görünümü arttırdığı söylenebilir. Ancak bu gelişmelere rağmen Dolar tarafının güçlü görüntüsünü korumaya devam ederek EURUSD paritesinde 1,1150 seviyesinden gelen aşağı yönlü bir harekete ivme kazandırdığı görülmekte.

Diğer taraftan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bugün Brexit’e ilişkin planını Parlamentoya sunacak olmasının da Euro varlıkları üzerinde baskılayıcı etkisi söz konusu. Bugün ABD’de açıklanacak olan üçüncü çeyrek büyüme rakamı parite fiyatlamaları açısından yakından takip edilecek. Ayrıca Fed’in faiz projeksiyonları açısından oldukça büyük önem taşıyan PCE enflasyonu parite fiyatlamalarının seyri açısından kritik.

EURUSD paritesinin teknik görünümünde, 1,12 seviyesine yönelik oluşan ataklar başarılı olamazken, bu hafta ile beraber tekrardan yoğunlaşan Dolar baskısının paritede aşağı yönlü eğilimi arttırdığı görülüyor. Euro Bölgesi tarafında imalat ve hizmet PMI aktivitelerinde yaşanan daralmanın da paritede yaşanan geri çekilme potansiyeline destek olduğu görülmekte. Özellikle 1,11 desteği ile beraber düşüşlerin hız kazanarak 1,1080 desteğine dek sürmesi beklenebilir. Ancak noktada önemli bir geçiş noktasının 1,1050 desteği olduğunu belirtelim.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>