İNGİLTERE MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI RAPORU

• İngiltere Merkez Bankası (BOE) beklenildiği gibi faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek faizleri % 0.75 seviyesinde sabit bıraktı.
• Banka varlık satın alım programını da 435 milyar sterlin düzeyinde tuttu.
• Faiz kararı 7’ye karşı 2 oyla kabul edilirken 2 üyenin faiz indirimi yönünde oy kullandığını izledik. Varlık satın alım programı ise 9 üyenin tamamının kararıyla oybirliğiyle sabit bırakıldı. Temmuz 2016’den bu yana ilk kez BOE faiz kararı oy birliği ile alınmadı.
• BOE, 2019’un 4. çeyreği için büyüme beklentisini % 0.2’den % 0.1’e indirdi.
• Üyelerden Haskel ve Saunders faizlerin 25 baz puan düşürülmesini isterken istihdam piyasasında terse dönüş, küresel ticaret savaşlarının yarattığı zayıf global ekonominin ve “ısrarcı” Brexit belirsizliğinin ekonomi için risk oluşturduğunu savundular.
• BOE yaptığı açıklamada global büyümenin istikrar kazanmaması veya Brexit belirsizliklerinin değişmeden kalması halinde para politikasının İngiltere’de büyüme ve enflasyonda beklenen toparlanmayı yapmasının güçleşebileceğini belirtti.
• BOE, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında gerilimin azalmasının büyüme tarafına biraz destek sağladığını ifade ederken Sterlin’in değer kazanmasının, hisse senedi piyasalarında yıkıcı bir Brexit olasılığının azalmasından kaynaklandığının altını çizdi.
• BOE ayrıca seçimden bu yana şirketler ve hanehalkları için politika belirsizliğinin ne kadar azaldığını henüz söyleyecek durumda olmadıklarını da vurguladı.

İNGİLTERE FAİZ ORANI

İNGİLTERE VARLIK SATIN ALIMI

GBP/TRY’de sari ile gösterdiğimiz üçgenin kırılmasıyla uzun vadeli yükselişe başyalan paritede sert yukarı yönlü beklentimiz devam ediyor. Aşağıda 7.3400 desteğinin kırılması halinde önce 7.2500 ve arkasından 7.1950 seviyesine kadar düşüş görülebilir. Paritede yukarıda ise 7.8230 seviyesinin üzerinde 8.1380 direncine doğru sert alımlar yaşanabilir.

GBP/TRY

 

Teknik olarak baktığımızda satış baskısının artacağını düşündüğümüz paritede 1.3216 direnci kırılmadığı sürece bu düşüncemizi koruyacağız. Aşağıda 1.3052 desteğinin kırılması halinde önce 1.2958 ve arkasından 1.2842 desteğine doğru düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.3216 seviyesinin üzerinde önce 1.3322 ve arkasından 1.3510 direncine doğru alımlar görülebilir.

GBP USD


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>