GBPTRY Brexit Endişeleri İle Geriledi!

İngiltere seçimlerinden elini güçlendirerek çıkan Başbakan Boris Johnson sonrasında Sterlin varlıklarında kayda değer oranda yükseliş hareketi meydana gelmişti. İngiltere Başbakanı Johnson daha önce gerçekleştirdiği açıklamalarında anlaşmalı Brexit yanlısı olduğunu belirtirken, Brexit’in gerçekleşmesi konusunda kesinlik içeren açıklamalarda bulunuyordu. Ancak seçimlerden eli güçlü çıkan Johnson’ın Brexit’in anlaşmalı olsun veya olması 2020 yılı Aralık ayında gerçekleşeceğine ilişkin yapmış olduğu açıklamalar sonrasında Sterlin varlıkları üzerinde tansiyon oluştu. Böylece 7,84 seviyesine dek yükseliş gerçekleştirmiş olan  paritede 7,30 desteğine yönelik geri çekilme hareketi oluştu. Ayrıca İngiltere tarafında 7 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşen İmalat PMI rakamının olumsuz etkisi de yakından hissedildi. Aynı zamanda Hizmet PMI rakamının da beklentileri karşılayamadığını gördük. Böylece Sterlin tarafının zayıf görüntüsünü arttırması ile paritede fiyatlar bir miktar sıkıştı. Diğer taraftan dün Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, İngiltere’nin kredi notu görünümünü negatiften durağana çevirdiğini açıklaması da önemli gelişmeler arasında yer aldı. Bugün ise İngiltere Merkez Bankası (BoE), para politikası toplantısında Brexit müzakerelerinin bir sonraki aşamasına odaklanacağını ve bu nedenle faiz ve varlık alım programında değişikliğe gitmediğini açıkladı. BoE, İngiltere ekonomisine ilişkin dördüncü çeyrek büyüme beklentisini ise yüzde 0,2’den yüzde 0,1’e aşağı yönlü revize etti. Ayrıca BOE, enflasyonun yüzde 1,25 seviyesinde dengelenmesini beklediğini açıkladı. Bir diğer dikkat çeken gelişme olarak ise İngiltere hükümeti, yeni İskoçya referandumu taleplerini reddettiğini açıkladı. 

Yurtiçine bakacak olursak, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemleri ile ilgili olarak ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını içeren ABD savunma bütçesi, Senato’da kabul edilerek Türk Lirası varlıkları üzerinde ani değer kaybına yol açtı. Bugün de gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde Dolar’a karşı oldukça negatif ayrışan Türk Lirası varlıkları nedeniyle paritenin 7,75 seviyesi üzerine yönelik ataklarını sıklaştırdığını gördük. Diğer taraftan BDDK’nın Swap işlemleri ile ilgili adımı sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerindeki oynaklığın azalması beklenebilir. 

GBPTRY paritesinde özellikle 7,84 direnci ile alım potansiyelinin artarak devam etmesi beklenebilir. Bu eğilimin devamında ise 8,00 ve 8,13 seviyelerinin paritenin yukarı yönlü trend eğilimini güçlendirmesi açısından önem taşıyor. Ancak BOE toplantısı sonrasında geri çekilme eğilimi içerisine giren paritenin düşüşlerini ise 7,68 desteği çerçevesince izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>