DAX Endeksi Rekor Tazeleyemedi!

Yeni haftaya ABD ve Çin odaklı olumlu haber akışı ile kazançlarını artırarak başlayan global endeksler haftanın son işlem gününe doğru bir miktar zayıf seyir içerisine girdi. Asya piyasalarında sınırlı oranda kayıplar yaşanırken, ABD endekslerinde hafif geri çekilme hareketi oluştuğunu görüyoruz. DAX endeksinin ise günü yüzde 0,5 düşüşle 13222,16 seviyesinde kapadığı görülmekte. Endeksin zayıf görünümünü altyapı, sanayi ve, telekomünikasyon sektöründe yaşanan geri çekilmeler arttırırken, Continental hisselerinde yaşanan yüzde 1,85’lik daralma oldukça dikkat çekiciydi. İngiltere tarafında seçim sonuçlarının olumlu etkisi azalırken, 31 Ocak tarihinde Avrupa Birliği’nden çıkışı simgeleyen Brexit anlaşması için 2020 sonu olan son tarihin uzatılmaması için Johnson anlaşmalı veya anlaşmasız her türlü çıkışın gerçekleşeceğini belirtmesi Avrupa borsaları üzerindeki tansiyonu arttırdı. ABD tarafında başlayan azil süreci Temsilciler Meclisi Genel Kurulu tarafından, ABD Başkanı Trump’a yönelik “görevini kötüye kullanmak” ve “Kongrenin işleyişini engellemek” suçlamalarının onaylanarak yargılama için Senato’ya gönderilmesinin de global endeksler üzerinde olumsuz etkisi hissedildi. 

Son dönem açıklanan makroekonomik verilere göz atacak olursak, Almanya ve Euro Bölgesi İmalat aktiviteleri zayıf görünümünü korumaya devam ediyor. Ancak Hizmet PMI tarafında bir miktar toparlanmanın yaşandığı görülmekte. Diğer taraftan Almanya ifo iş endeksinin hafif yukarı yönlü ivmelenme kaydetmesi de Almanya ekonomisi açısından önem arz eden bir ayrıntı olarak ön plana çıktı. ECB’nin yeni başkanı Christine Lagarde’nin ise piyasalardaki iyimser görünümü arttırıcı açıklamalarının endeks üzerindeki zayıf görünümü azalttığı söylenebilir. 

Haftaya rekor yükseliş hareketine ivme kazandırarak başlayan endeksin 13420 seviyesinden yaşadığı dönüşle geri çekilmelerini 13200 desteğine dek taşıdığı görülüyor. DAX endeksinğin özellikle 13200 desteği altında kapanış gerçekleştirmesi ile düşüşlerini 13000 desteği altında yer alan 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi 12992 noktasına dek sürdürmesi beklenebilir. Ancak  güçlü bir destek konumda yer alan 13000 seviyesinden gelecek olan dönüşlerde ise 13420 seviyesi ana direnç noktası olma görevini koruyor. Bu seviye ile beraber endeksin yükselişlerine hız kazandırarak rekor tazelediğini görebiliriz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>