EURTRY’de Yukarı Yönlü Eğilim Arttı!

ABD sanayi üretiminde meydana gelen artış sonrasında Dolar varlıklarında meydana gelen hafif primlenme sonrasında Euro tarafında baskı unsurları arttı. Ancak yeni güne  ABD’nin Türkiye’ye yaptırım içeren savunma bütçesinin Senato’da kabul edildiğini açıklaması ile değer kayıplarını arttıran Türk Lirası varlıkları nedeniyle paritede yükselişler hız kazandı. 6,60 seviyesine yönelik ataklar içerisinde yer alan EURTRY’de bir miktar Euro tarafının zayıflık göstermesi yükselişleri baskılıyor diyebiliriz. 

Bugün Almanya Aralık ayı ifo iş endeksinin 96,3 ile beklentilerin üzerinde artış göstermesi pozitif yönde yaşanan gelişmeler arasında yer aldı. Euro Bölgesi enflasyonu ise Kasım ayında yüzde 0,3 düşüşle zayıf görüntüsünü korumaya devam ediyor. Euro Bölgesi yetkililerin ekonomik görünüm ile ilgili yapmış olduğu olumlu açıklamalar Euro tarafını desteklese de  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, herhangi bir politika adımının atılmaması durumunda enflasyonun şuan ki seviyelerden daha düşük olacağını belirten açıklamalarda bulunması dikkat çekiciydi. En son gerçekleşecek ECB toplantısınında da ECB’nin yeni başkanı Christine Lagarde’nin oldukça ılımlı bir tonu tercih etmesi Euro pozitif senaryoyu güçlendirmişti. Diğer taraftan İngiltere’de gerçekleşen seçimlerin akabinde değer kazançlarını arttıran Sterlin varlıklarının dün İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Brexit’in anlaşmalı veyahut anlaşmasız hangi şekilde olursa olsun Aralık 2020 tarihinde gerçekleşmesi için elinden geleni yapacağını açıklaması sonrasında Sterlin varlıklarında değer kayıpları derinleşti. Bu gelişmenin Euro tarafında da olumsuz etkilerinden söz etmek yanlış olmayacaktır. 

Yurtiçine bakacak olursak, bugün ABD’den gelen yaptırım kararı ile artan jeopolitik risklerin akabinde Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisindeki negatif ayrışımını arttırdığını görüyoruz. Özellikle bu tasarının ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanması halinde, yasalaşarak yürürlüğe girmesi Türk Lirası üzerindeki tansiyonun artmasına yol açabilir. Bu yasanın S-400 sistemlerinin tedarik edilmesi ile ilgili olarak F-35 programına katılımının haksız bir şekilde engellenmesi kararını içerdiği görülüyor.

EURTRY paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, Türk Lirası varlıklarında oluşan zayıflık ile meydana gelen yükselişlerin 6,60 direnci üzeri kapanışlarla paritenin yükselişlerine hız kazandırması beklenebilir. Bu seviye üzerinde ise 6,65 direncini öncelikli olarak takip ediyoruz. Ancak ani yükselişlerin düzeltmesinin yaşanmasına bağlı olarak aşağıda 6,50 ana destek seviyesi olarak güncelliğini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>