BİST100 Endeksi 112.000’den Döndü!

Yeni haftada ABD ve Çin arasındaki anlaşmanın ilk fazına ilişkin uzlaşmaya varılması ile başlayan piyasalarda endeksler değer kazançlarını arttırdı. Böylece  BİST100 endeksi de yeni haftaya pozitif başlamış olsa da dünkü seans kapanışını yüzde 0,1 eksi ile hafif satıcılı tamamladı. Bugün ise ABD’nin “2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası” olarak bilinen savunma bütçesi, Temsilciler Meclisi’nin ardından Senatodan da geçti. Bu kararın Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini alım işlemlerine devam ettiği gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslim edilmemesi yönünde bir yaptırımı içerdiği görülüyor. Bu gelişme sonrasında yeni güne yukarı yönlü hız kazandırarak başlayan Dolar/TL’nin akabinde endeksin bir miktar satıcılı başlangıç yapması beklenebilir. Türkiye-ABD ilişkilerinin ön planda olacağı bugünde her iki taraftan gelecek olan açıklamaların seyri fiyatlamalar açısından kritik. Türkiye risk primi (CDS) rakamında ise bu gelişmenin sınırlı etkisi hissedilirken, Türk Lirası varlıkları üzerindeki değer kayıplarının arttığını gördük. Diğer taraftan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, 2020 yılı için Türkiye’nin planlı gözden geçirme tarihlerini 5 Haziran ve 4 Aralık olarak belirlediğini açıkladı.

ABD Başkanı Trump’ın azil süreci ile ilgili bugün görevi suistimal etme ve kongrenin soruşturmasını engellleme olarak iki madde kapsamında yapılan suçlamalar Temsilciler Meclisi’nde oylanacak. Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda tasarının kabul edilmesi durumunda soruşturmanın Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’da oylanması bekleniyor.

İngiltere seçimleri sonrasında değer kazanan Sterlin varlıkları İngiltere’de açıklanan zayıf İmalat ve Hizmet PMI rakamı sonrasında kazançlarını bir miktar geri vermişti. Dün İngiltere Başbakanı Boris Johnson Brexit’in 2020 sonundan daha ileri bir tarihe ertelenmesine engel olacak şekilde bir değişikliğe gitmeyi planladığını açıklaması sonrasında Sterlin varlıklarındaki kayıplar artış gösterdi. Bu gelişmelerden piyasalardaki risk iştahı kötü yönde etkilendi. 

BİST100 endeksinin ABD’den gelen yaptırım kararı sonrasında değer kayıplarını arttırmasını 110.000 desteği altı kapanışlar çerçevesince izliyoruz. Özellikle bu seviyenin geçilmesi ile endeksteki düşüşlerin 109.000 seviyesi ile artarak devam etmesi beklenebilir. Türk Lirası varlıklarında oluşan değer kaybının kurdaki ani yükselişi beraberinde getirmesinin de endeks üzerindeki baskılayıcı etkisi hissediliyor. Yaptırım kararı etkisinin sınırlı olması ihtimaline bağlı olarak oluşabilecek yükselişleri ise 112,000 direnci üzeri kapanışlarla izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>