Ons Altın Pozitif Ayrışımını Sürdürüyor

Ons Altın haftaya 1475 seviyesi üzerinde başlayarak yukarı yönlü eğilimini haftanın ikinci işlem gününe taşıdı. ABD ve Çin ilk aşama anlaşması üzerinde mutabık kalması ile piyasalarda artan risk iştahı endekslere gelen alım talebini tetikledi. ABD, 15 Aralık’ta Çin’e uygulayacağı yaptırımları iptal ederken, ABD yaklaşık 250 milyar dolarlık Çin ithalatında yüzde 25’lik bir tarife uygulayacağını ancak 120 milyar dolarlık ürünlerde tarifelerini ise yüzde 15’ten yüzde 7,5 seviyesine düşüreceğini açıkladı. Bu gelişme piyasalar tarafında olumlu algılanırken, ABD ayrıca Çin’in ABD’den alması gereken tarım ürünlerinin büyük miktarda olacağına dikkat çekti. Goldman Sachs ise ABD ile Çin arasında uzun zamandır beklenen ticaret anlaşmasında uzlaşmaya varılan maddelerin beklenenden daha zayıf olduğuna işaret etti. Böylece anlaşmanın durumuna ilişkin belirsizlikleri arttırdığına dikkat çeken banka hala teknik bazı detayların karamsarlığa yol açtığına değindi. Ancak anlaşmaya varılır varılmaz ABD Başkanı Trump’ın Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ile ikinci aşama anlaşmasına ilişkin çalışmalara başlanması gerektiğine ilişkin talebi ile piyasalardaki iyimser tutum korunuyor. Çin tarafı ABD’den gelen ayrıntıların akabinde bir miktar sessizliğini korurken, olası bir anlaşmazlık durumunda ABD’nin Çin’e karşı tarifeleri yürürlüğe koyabileceğine dikkat çekmesi ile güvenli limanların temkinli fiyatlama içerisinde yer aldığını görüyoruz. 

Dolar tarafı Brexit gelişmelerinden bir miktar olumsuz yönde etkilenirken, perakende satışlar verisinin zayıf seyri ile bir miktar aşağı yönlü ivmelenmişti. Ayrıca dün ABD’de İmalat PMI rakamı 52,5 ile beklentilerin altında kalırken, Hizmet PMI rakamı 52,2 ile hafif yukarı yönlü ivmelendi. New York Empire State İmalat Endeksi ise Aralık ayında 3,50 ile beklentileri karşılayamadı. Ancak bu rakam bir önceki ay verisinin üzerinde yer aldı. Böylece Dolar’da oluşan tansiyon ile Ons Altın günü 1475 seviyesi üzerinde kapamayı başardı. Diğer bir önemli güvenli liman enstrümanı olarak Yen para birimine baktığımızda değer kazanımlarının sınırlı, gümüş  fiyatlarının ise Altın fiyatlarına paralellik gösterdiği görülmekte. 

Dolar tarafı bir miktar zayıf seyrederken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 1,90 seviyesi altına gerilemesi ile değerli metalin yönünü yukarı çevirmesinde etkili olduğu söylenebilir. Ons Altın’ın 1475 seviyesinden aldığı güçle yükselişlerine 1480 ve 1495 direnç seviyeleri ile hız kazandırması beklenebilir. Özellikle psikolojik 1500 direnci üzeri yapılacak her kapanış değerli metalin alım potansiyelini arttırmasına yol açabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>