Bitcoin’de Düşüş Senaryosu: Tamam mı Devam mı?

Bitcoin’de Düşüş Senaryosu: Tamam mı Devam mı?
Bir süredir 7 bin $ seviyesi altında fiyatlamalarını sürdüren Bitcoin’de aşağı yönlü eğilimin korunmaya devam ettiği görülüyor. Özellikle Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesini test eden Bitcoin’de Çin’den gelen sert müdahaleler etkili olurken, en büyük piyasa değerine sahip Bitcoin’de senaryo yön değiştirdi. Çin’de birçok şüphelinin saadet zinciri adı altında tutuklanması ile Bitcoin’deki ana senaryounun yön değiştirmekte zorlandığını görüyoruz. Diğer taraftan Bitcoin’e ilişkin paylaşılan 2020 tahminlerinde ise ABD ve Çin arasında sağlanan ticaret görüşmelerinin ılımlı seyrine bağlı olarak 6 bin $ seviyesinin altına varan oranda geri çekilme hareketi içerisine girebileceği paylaşıldı. Özellikle daha önceki tahminlerinde tutarlı bir sonuca varan Forbes yazarı Clem Chambers, piyasalarda yaşanabilecek herhangi bir tersliğin Bitcoin tarafında primlenmeye yol açacağını düşündüğünü belirtti. Bitcoin’i Altın gibi değerli metal niteliğinde değerlendiren analist sayısının artması da dikkat çeken bir diğer unsur olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca önümüzdeki sene gerçekleşecek olan seçimlerin ABD Başkanı Trump ihtimalinin arttırmasına bağlı olarak Bitcoin’de düşüş senaryosunun güçlenebileceği bilgisinin paylaşıldığını görüyoruz.
Bir diğer dikkat çeken gelişme olarak ise Dallas Mavericks’in sahibi ünlü iş adamı Mark Cuban’ın Bitcoin‘i yeterli kişinin kullanmadığını belirterek birçok yönünü eleştirmesi ile fiyatlar üzerinde bir miktar baskı oluşturduğu söylenebilir. Diğer taraftan Litvanya gibi ülkelerin kendi kripto para birimlerini çıkaracak olduğuna ilişkin oluşan haber akışı pozitif algıyı arttırırken, önemli bir blockchain şirketinin Facebook’un Libra’sına rakip olduğu açıklandı. Deutsche Bank’ın 2030 yılına gelindiğinde Bitcoin gibi alternatif para birimlerine olan talebin artacağını belirtmesi de Bitcoin’deki düşüşleri sınırlayan bir diğer önemli gelişme olarak ön plana çıkıyor.
Bitcoin’in teknik görünümüne baktığımızda özellikle dip arayışı içerisine girdiği ve 6800 seviyesi ile satışlarına hız kazandırması oldukça olası görünüyor. Aşağı yönlü baskıdan bir türlü kurtulamayan Bitcoin’de psikolojik eşik 7000 seviyesi yukarı yönlü geçilmedikçe yön değişiminden söz etmek zor görünüyor. Bu nedenle 2020 gelişmelerine bağlı olarak Bitcoin’e ilişkin senaryo bir miktar belirsizlğini koruyor. Bitcoin’de 6800 seviyesi altı kapanışları ise kademeli olarak 6000 desteği çerçevesinde takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>