Gram Altın’da Yukarı Yönlü Eğilim Arttı

Yeni haftaya ABD ve Çin’in ilk aşama anlaşmasına ilişkin uzlaşmaya varması ile başlayan piyasalarda risk iştahı arttı. Bu anlaşmaya ilişkin ise ABD milyar dolarlık Çin ithalatına uygulanan yüzde 25’lik tarife oranını sabit bıraktı ancak 120 milyar dolarlık Çin ithalatının tarife oranını ise yüzde 15’ten yüzde 7,5’e çekti. ABD 15 Aralık tarihinde Çin’e uygulanması planan vergi tarifelerini ise bertaraf etti. Ayrıca anlaşmaya göre Çin’in ABD’den yaklaşık 50 milyar dolar civarında tarım ürünü satın alması bekleniyor. İkili arasında anlaşma sağlanmış olsa da imzaların Ocak ayında atılacak olması ve Çin tarafının nispeten sakin kalması risk iştahını bozan önemli unsurlar olarak yer aldı. Ancak ABD Başkanı Trump’un Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’a ikinci aşama anlaşması için çalışmaların başlaması yönünde talimat vermesi de olumlu gelişmelerin ilk sırasında yer aldı. Bu bilgiler ışığında piyasalardaki güvenli liman talebi zayıflasa dahi ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin aşağı yönlü eğilimine hız kazandırması ile Gram Altın fiyatlarında kritik bir geçiş noktası olan 275,00 seviyesi üzeri fiyatlamalar gündeme geldi. Ayrıca ABD Perakende Satışlar verisinin de bir miktar zayıflık göstermesi ile Dolar tarafının değer kaybı içerisinde yer aldığı görülmekte.

Dolar tarafını baskılayan bir diğer unsur ise İngiltere’de gerçekleşecen seçimlerden Boris Johnson isminin çıkması ile Brexit’in 31 Ocak tarihinde gerçekleşecek olduğuna ilişkin artan beklentiler Sterlin tarafında değer kazanımı yaratarak Dolar tarafını baskıladı. Dolar’daki bu zayıflık Altın fiyatlarını desteklerken, Gram Altın’nın 280,00 seviyesine yönelik ataklar içerisinde yer aldığı görülüyor.

Dolar/TL tarafına bakacak olursak, Türk Lirasının gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde Dolar’a karşı en çok değer kaybeden para birimleri içerisinde yer alması ile Dolar/TL kuru 5,85 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi içerisine girdi. Özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerekirse İncirlik Üssü’nün kapatılabileceğini açıklamasının ardından Türk Lirası üzerindeki tansiyon arttı. Bu hareketin kur bazlı olarak Gram Altın’daki yükselişleri desteklemesi ile değerli metalin alım potansiyeline hız kazandırması beklenebilir. 

Gram Altın’ın 280,00 direnci ile yükselişlerine hız kazandırması durumunda alım potansiyelinin önemli bir kırılım noktası olan 285,00 direncine dek sürmesi beklenebilir. Risk iştahı pozitif ancak bu durumdan pek etkilenmeyen Gram Altın fiyatlarında oluşabilecek bir geri çekilmede ise kısa vadeli olarak 275,00 destek eşiğini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>